Alternativa k našemu členství v EU není, domnívá se starostka Berouna

28.04.2014 14:11 | Zprávy

Již za necelý měsíc se uskuteční volby do Evropského parlamentu a nejen o tématech, která jsou s EU spjatá, jsme hovořili se starostkou Šárkou Endrlovou (NEZÁVISLÍ BEROUŇÁCI). V minulosti sama vahou své funkce zaštítila protesty a petice proti těžbě břidlicových plynů na Berounsku. Definitivní rozhodnutí by mělo padnout v nejbližších dnech. Jaký očekává verdikt a jaké jsou její priority do budoucna? Nejen na to se ptala naše redakce.

Alternativa k našemu členství v EU není, domnívá se starostka Berouna
Foto: Redakce
Popisek: Ing. Šárka Endrlová, Nezávislí Berouňáci, starostka Berouna

Paní starostko, k trvání nové vlády jste byla skeptická již od počátku. Když nyní sledujete konflikty uvnitř koalice, kterých stále přibývá, jak dlouhé podle vás bude mít trvání?

Na tuto otázku si netroufám odpovědět. Šlo by o ryzí věštění z koule.

Nyní se blíží eurovolby. Jaký je váš postoj k našemu členství v Unii? Mnohým občanům také vadí nadměrná byrokracie, kterou jsou ze strany Bruselu zatěžováni. Co vy na to?

I přes mnohdy právem kritizovanou byrokracii a komplikované úřednické procesy byl podle mne vstup do EU potvrzením naší kulturní a politické příslušnosti. Neumím si představit jinou alternativu, než je naše členství ve společenství demokratických zemí.

A co dotace? Pro mnohá města jsou důležitým zdrojem příjmu. Jste vy osobně jejich zastánkyní, nebo nadělají podle vás více škody nežli užitku? A jaká je úspěšnost Vašeho města v jejich čerpání?

Beroun byl v žádostech o evropské dotace velmi úspěšný. Díky dotacím se daří dokončit projekty, na které by město ze svého rozpočtu jen stěží dosáhlo. V součtu se nám podařilo získat již přes tři čtvrtě miliardy korun na takřka tři desítky projektů. Prospěch z nich mají všichni občané města: děti, jejich rodiče i senioři. Šlo například o výstavbu kanalizace, rekonstrukci městského kina,  opravy komunikací, vybudování mateřinek, výstavbu parkovišť, výstavbu  in-line dráhy, cyklostezek, dětských hřišť a mnoho dalších projektů.

Podle prezidenta by měly mít rozdělování peněz z evropských fondů v rukou samotné obce a města. Prezident má pochyby o tom, že kraje je přidělují efektivně. Souhlasíte s ním?

Pro města a obce by jistě bylo přínosem, kdyby měly větší vliv na to, do čeho budou investovat evropské peníze, tedy peníze nás všech, kteří odvádíme daně. Umím si představit, že by evropské dotace mohly být využity často na smysluplnější projekty a vyřešení problémů, které naše občany nejvíc tíží. Jde například o opravy silnic a včasné řešení kapacit škol a školek.

Velice aktivně jste vystupovala proti povolení těžby břidlicových plynů, nyní problém do velké míry utichl. Domníváte se, že jsou nejen nyní, ale i do budoucna vaše obavy zažehnány? 

Podle mých informací by mělo v nejbližší době padnout definitivní rozhodnutí, zda bude na Berounsku povolen průzkum břidličného plynu či nikoliv. Dál sleduji dění kolem správního řízení, ve kterém společnost Basgas Energia Czech žádala o stanovení průzkumného území Berounka a proti kterému jsme ostře protestovali. Sešla jsem se rovněž s ředitelem odboru Ministerstva životního prostředí ČR, podle kterého měla společnost dodat chybějící podklady do 30. března 2014. Následně mělo ministerstvo ve věci správního řízení rozhodnout. Vše nasvědčuje tomu, že by průzkum mohl být konečně zamítnut. Podobně totiž dopadla snaha firmy Basgas Energia Czech na Trutnovsku. Takové rozhodnutí bych samozřejmě s radostí uvítala.

Nedávno také kraj zamítl záměr na průzkum a těžbu zlata ve Středočeském kraji. Vítáte toto rozhodnutí?

Ano. Neumím si takovou těžbu v srdci naší země i Evropy představit.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Do posledního Ukrajince.“ Zní, protože Bílý dům chce poslat do války osmnáctileté

22:10 „Do posledního Ukrajince.“ Zní, protože Bílý dům chce poslat do války osmnáctileté

Ukrajina čelí tlaku ze strany Bidenovy administrativy, aby zvýšila počet vojáků snížením věku pro od…