Prezident Vladimir Putin ve svém pondělním výstupu ve státní televizi konstatoval, že Vladimir Iljič Lenin byl architektem dnešní Ukrajiny. Někteří historici to označují za doslova „argumentační faul“ s tím, že počátky snah o ukrajinský stát sahají do doby před vznikem sovětské Ukrajiny, která se ve 20. letech 20. století stala součástí Sovětského svazu.
Putinovu zpochybnění existence ukrajinského státu i národa se vysmívá také starosta Kyjeva Vitalij Kličko. „Rusko byl Kyjev, a Kyjev bylo majestátní město. A to už v době, kdy jinde byly bažiny a nikdo si neuměl představit, že na nich vyroste Moskva,“ poznamenal Kličko s odkazem na Kyjevskou Rus s tím, že začala vznikat již v 9. století.
Původní zdroj ZDE.
Podobně jako Kličko vnímá historii také ambasáda USA v Kyjevě, která na svém twitteru zveřejnila porovnávací koláž. Ta má dokázat, že zatímco v době, kdy na území dnešní Moskvy neexistovalo žádné město, Kyjev byl již vzkvétajícím městem na Ukrajině, kde se stavěly kostely a katedrály.
V horní části obrázku můžeme vidět Desátkový chrám neboli chrám v Kyjevě, první kamenný kostel Kyjevské Rusi, který vznikl v roce 996. Další fotografie vyobrazuje katedrálu svaté Sofie, což je kamenný pravoslavný chrám v Kyjevě, postavený v polovině 11. století. Na třetím obrázku je vyobrazen Vydubycký monastýr, klášter z roku 1070, a dále chrám svatého Michala v Kyjevě Pravoslavné církve Ukrajiny, postavený počátkem 12. století. K nim jsou v dolní části koláže přidány k porovnání obrázky Moskvy ze stejných letopočtů, je na nich však vidět pouze zeleň a les.
— U.S. Embassy Kyiv (@USEmbassyKyiv) February 22, 2022
„Konečně pochopte, že Ukrajina si zvolila svou cestu a svou budoucnost! A tou není ruská říše, ale společenství demokratických zemí. Za tuto volbu jsme zaplatili vysokou cenu. Už osm let ji bráníme a odrážíme ruskou agresi,“ reagoval starosta Kyjeva Kličko na vpád ruské armády do povstaleckých oblastí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.