Amerika se začíná podobat SSSR, udeřil režisér Oliver Stone. Pohovořil i o Clintonové

26.09.2016 11:33 | Zprávy

Spojené státy se víc a víc začínají podobat Sovětskému svazu. Tvrdí to alespoň režisér Oliver Stone v rozhovoru pro časopis Týden. Ten jej vyzpovídal v Mnichově u příležitosti premiéry jeho snímku o bývalém zaměstnanci CIA Edwardu Snowdenovi. Stone se staví jasně na jeho stranu.

Amerika se začíná podobat SSSR, udeřil režisér Oliver Stone. Pohovořil i o Clintonové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka USA

„V Americe jsme strašně paranoidní. Myslíme si, že nás naši nepřátelé chtějí zničit. Čína, Írán, Rusko. Vládne u nás kultura strachu a já si myslím, že státní dozor, sledování a odposlouchávání na to reagují. Ale takhle přece nelze lidi kontrolovat,“ zmínil Stone s tím, že chápe, že jde o sledování teroristů, což je však jen část celé věci.  

„Teroristé navíc nepoužívají normální metody komunikace a jsou vždy o krok napřed. Nemůžete sledovat celý svět ve jménu hledání teroristů. Je to velmi nebezpečná situace. Podle mého názoru by se neměli sledovat všichni, ale jen vybrané cíle. Pravděpodobné příčiny, důvodná podezření. Jak ostatně říká čtvrtý dodatek naší ústavy,“ dodal.

Se skutečným Edwardem Snowdenem se Stone sešel celkem devětkrát a veškeré detaily svého filmu s ním konzultoval. „Nikdo totiž doopravdy neví, jak to v NSA chodí, on ale všechno zná, všechny detaily, všechny technologické nuance. Řekne vám třeba: ‚Takhle by ten kód nenapsali.‘ Takže informace, které na plátně uvidíte a uslyšíte, jsou skutečně bolestně získávané z jeho osobního zážitku,“ poznamenal.

Stone se také vyjádřil k demokratické kandidátce Hillary Clintonové. „Volby jsou pro mě irelevantní, protože vůbec neřeší důležité věci, třeba státní dozor nad vlastními občany. Oba kandidáti chtějí větší dozor, více bomb, více válek, větší armádu. Snowdena třeba neřeší nikdo. Potřebujeme politiky, kteří prosadí mír,“ řekl s tím, že Barack Obama pro něj byl zklamáním a s Clintonovou to bude ještě horší. 

„Je jen málo válek, do nichž by nešla. Začalo to bombardováním Bělehradu v devadesátých letech. Hlasovala pro invazi do Iráku. Přesvědčovala Obamu, aby poslal více vojáků do Afghánistánu. Politika je teď navíc jen otázka vybírání peněz, volby mě fakt nezajímají,“ sdělil Stone. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budoucnost

Vážený pane Bartoši, dokázal jste nevídané a podle mě jste jeden z nejlepších politiků u nás. Zajímalo by mě, co máte v plánu dál? Funkci předsedy jste složil. Zůstanete ale i nadále v politice? A neuvažoval jste o kandidatuře na prezidenta?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Do posledního Ukrajince.“ Zní, protože Bílý dům chce poslat do války osmnáctileté

22:10 „Do posledního Ukrajince.“ Zní, protože Bílý dům chce poslat do války osmnáctileté

Ukrajina čelí tlaku ze strany Bidenovy administrativy, aby zvýšila počet vojáků snížením věku pro od…