Ani kubík už nebereme z Ruska, jásá Síkela. Zásoby nadprůměrné. A opozice strašila...

18.02.2023 22:12 | Ze sítí

Dovoz ruského plynu do Česka byl značně omezen. Největší podíl má plyn z Norska, zkapalněný plyn z Nizozemska a Belgie. Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) tak byl splněn slib, že zimu Česko přežije. Jako jeden z důvodů úspěchu uvádí i omezení spotřeby o 1 892,4 mil. kubíků plynu – množství vystačující na dva zimní měsíce.

Ani kubík už nebereme z Ruska, jásá Síkela. Zásoby nadprůměrné. A opozice strašila...
Foto: FCB Jozefa Síkely
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela

„Slib splněn!“ hlásí na Twitteru ministr průmyslu a obchodu České republiky Jozef Síkela. Zimu podle něj Česká republika zvládla nejlépe v historii.

„Opozice loni strašila, že zimu bez ruského plynu nezvládneme. My jsme slibovali opak a udělali pro to maximum. Základem byly rekordní zásoby před začátkem zimy, alternativní dodávky a úspory. Výsledkem je výrazný pokles ceny a nadprůměrné zásoby,“ uvádí Síkela.

 

 

Před začátkem ruské invaze na Ukrajinu byl do České republiky dovážen plyn z Německa, pocházející však z Ruska, přes plynovod Nord Stream. Po jeho uzavření v létě 2022 jsou dodávky plynu z Ruska možné pouze přes stanici Lanžhot na hranici se Slovenskem, přičemž však tvoří jen 2,2 % na podílu celkového dovezeného plynu.

„Od ukončení dodávek přes plynovod Nord Stream k nám může plyn z Ruska proudit jen přes Slovensko. A odtud do České republiky od loňského září do konce ledna přitekla jen 2,2 procenta celkového dovozu. V lednu to dokonce nebyl ani kubík. Vystačíme si totiž s dodávkami přes Německo,“ vysvětluje Síkela.

 

 

Dodávky z Německa vyměnily ruský plyn za zkapalněný zemní plyn (liquefied naural gas, LNG) z Belgie a Nizozemska a plyn z Norska. Dnes tvoří 97,8 % na dovozu plynu do Česka. Celkem bylo dovezeno 4 293,1 milionu kubíků plynu.

Omezení potřeby dovozu plynu z Ruska pomohly i energetické úspory. Od října 2022 do konce ledna se spotřeba snížila o 28 %, ušetřeno tak bylo podle Síkely přes 850 milionů kubíků plynu. Rozdíl je i v meziroční spotřebě, kdy za rok 2021 bylo spotřebováno 9 433,7 milionu kubíků plynu a za rok 2022 to bylo pouze 7 541,3 milionu. Ušetřeno tak bylo 1 892,4 mil. kubíků, což je množství vystačující na dva zimní měsíce.

 

 

Jeden z diskutujících v reakci na to Síkelovi vzkazuje, že polovina lidí podle něj přestala používat plyn proto, že je drahý, a nedokázal se zdržet emocí.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luk

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…