Ať vládnou ANO a SPD spolu! Miloš Zeman navrhl příští vládní koalici

13.04.2024 17:40 | Monitoring

V sobotu 13. dubna to na politické scéně hřmělo. Dvě parlamentní strany si volily nové vedení. Mraky se sice sešly, ale ani z nich nekáplo. Vše zůstává při starém. ODS si zvolila pošesté do čela Petra Fialu. A opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) si zase zvolila Tomia Okamuru. Ani jeden z předsedů neměl vyzyvatele. Svůj díl na sjezdech obou stran měli i oba bývalí čeští prezidenti Václav Klaus a Miloš Zeman.

Ať vládnou ANO a SPD spolu! Miloš Zeman navrhl příští vládní koalici
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miloš Zeman

Na sjezdu strany SPD se volilo nové vedení. Svůj post obhájil Tomio Okamura. Z 216 hlasů delegátů SPD Okamura získat 195 hlasů. Jeden z hlasů byl neplatný, zbytek hlasoval proti stávajícímu předsedovi.

„V SPD to probíhá demokraticky, sám o sobě člověk kandidovat nemůže, musí vás někdo navrhnout. Doufám, že mě někdo navrhne, a doufám, že budu moci obhajovat svůj mandát, protože bych chtěl pokračovat jako předseda SPD,“ řekl Seznam Zprávám Okamura. Mezi delegáty se rozdaly kandidátní listiny na nominaci nového předsedy strany. Nikdo kromě Tomia Okamury ovšem z vnitřku hnutí SPD nevzešel.

A Tomio Okamura začal před volbou svůj kandidátský projev zostra. „Peníze Čechům, ne Ukrajině. Chceme mír, ne válku. Ne migraci, ne euru. Chceme právo na referendum. Pokud se spojíme všichni, kdo chceme mír, a ne diktát Bruselu, máme šanci zvítězit proti válečným štváčům z pětikoalice,“ prohlásil Okamura.

Tomio Okamura se dotkl i aktuálních témat. Nejvíce ho pálil minulý týden schválený tzv. migrační pakt, který pro členské země EU revidoval azylové právo. „SPD vyvine maximální úsilí, abychom migrační pakt po červnových volbách znovu otevřeli a odmítli. Chceme si sami rozhodovat, kdo s námi v České republice bude žít,“ řekl předseda SPD.

Tomio Okamura také přednesl plán před volbami do Evropského parlamentu. Získat chce přinejmenším tři europoslance za SPD. Podle jeho mínění vzroste podpora euroskeptických stran v celé Evropě, což by mohlo vést k vytvoření blokační menšiny v Evropském parlamentu. „Lze důvodně předpokládat, že dojde k nárůstu počtu mandátů. Blokační menšina by mohla být v podstatě velmi stabilní. Může oddalovat určitá hlasování, určitá usnesení,“ řekl Okamura na sjezdu.

Na sjezd hnutí SPD zamířil i bývalý prezident Miloš Zeman. „Jsem rád, že SPD představuje důležitou součástí našeho politického spektra. Nejste extremisté, jste radikální,“ řekl za potlesku Miloš Zeman delegátům SPD. A dodal, že vládní strany se svých občanů obávají: „Vládní strany nejen pohrdají občany, ale bojí se jich,“ řekl bývalý prezident. Při odchodu se dočkal ovací vestoje. Zeman v projevu projevil přání, aby příští vládu složilo hnutí ANO společně s SPD.

Svou zdravici poslal SPD i zakladatel ODS a bývalá hlava státu Václav Klaus. „Voliči budou mít možnost volbou vaší strany vyjádřit, že ani oni nechtějí válku, ale mír,“ zkonstatoval Václav Klaus prostřednictvím dopisu, který na sjezdu přečetl první místopředseda strany Radim Fiala. Na sjezd se z důvodu nedostatku času nemohl Václav Klaus dostavit osobně. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marian Kučera

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Rozhodnou zbraně.“ Dugin, Mearsheimer a zlý konec Ukrajiny

20:15 „Rozhodnou zbraně.“ Dugin, Mearsheimer a zlý konec Ukrajiny

„Nebudou to mírová jednání, ale zbraně budou tím, co rozhodne,“ prohlásil, jak vidí ukončení konflik…