Biden bude mít lepší vztahy s EU. A Česko z toho může těžit, radí profesor Jan Švejnar

29.11.2020 16:53 | Zprávy

Neúspěšný kandidát na prezidenta z roku 2008 Jan Švejnar předpokládá, že i po zvolení Joea Bidena americkými prezidentem dál poroste napětí mezi Ruskem a Čínou na straně jedné a Spojenými státy na straně druhé. Podle Švejnara jde o střet civilizací. Joe Biden bude podle ekonoma k Číně podobně tvrdý jako dosluhující prezident Donald Trump.

Biden bude mít lepší vztahy s EU. A Česko z toho může těžit, radí profesor Jan Švejnar
Foto: cssd.cz
Popisek: Jan Švejnar

Ekonom Jan Švejnar, který  již desítky let žije v USA, ale nezapomíná ani na svou rodnou zemi, v České republice neúspěšně kandidoval na post prezidenta, má za to, že 46. prezident USA Joe Biden napomůže zlepšení vztahů mezi USA a EU. I Česko z toho prý bude těžit.

Od nového prezidenta USA očekává, že změní daňovou politiku USA tak, aby pomohl zejména chudším občanům.

Ve světě však, podle jeho názoru, nebude panovat větší klid. Má totiž pocit, že nadále poroste napětí panující mezi demokratickými zeměmi na straně jedné, a nedemokratickými zeměmi na straně druhé. Na straně demokratických zemí zmiňuje především USA, a na straně nedemokratických režimů Čínu a Rusko.

„Můžeme tomu říkat střet politicko-ekonomických systémů nebo civilizací, každopádně rozdíl v náhledu na svět se mezi těmito dvěma systémy zvyšuje,“ uvedl Švejnar v rozhovoru pro server Aktuálně.cz.

Ekonom očekává, že Biden bude konkrétně k Číně stejně tvrdý, jako byl Donald Trump.

„Obama a Si Ťin-pching měli nepsanou dohodu, že se budou snažit spolupracovat, což mimo jiné zahrnovalo to, že Čína bude pokračovat v ekonomických reformách směrem k uvolňování a že nebude vojensky expandovat. Když nastoupil Trump, začalo se víc mluvit o tom, že Čína není takový spoluhráč, jak se očekávalo, že ekonomicky roste velice rychle, ale zároveň se cílevědomě stává také vojenskou mocností. Proto si myslím, že Biden nebude mít výrazně shovívavější postoj vůči Číně, než měl Trump, a proto také bude chtít úzkou euro-americkou spolupráci. Čína a Rusko prosazují geopolitický přístup ke sféře vlivů. Spojené státy a Evropa tedy vidí, že se prohlubuje soutěž dvou systémů, z nichž jeden je demokratický a liberálně tržní se státní intervencí tam, kde je potřeba, kdežto ten druhý je autoritářský státní kapitalismus ve stylu Číny a Ruska,“ konstatoval Švejnar.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blbost“, kterou nikdo nečeká. Hrozí od Trumpa k Ukrajině

9:20 „Blbost“, kterou nikdo nečeká. Hrozí od Trumpa k Ukrajině

Titulky západních médií jsou co se týče Ukrajiny pesimistické, všímá si ve své nové analýze analytik…