Bijte na poplach. Další převzetí pravomocí, varuje SOSP před akcí Bruselu

15.03.2024 16:06 | Monitoring

Společnost na obranu svobody projevu varuje před přijetím Evropského aktu o svobodě médií (EMFA), který byl tento týden definitivně schválen Evropským parlamentem. Podle SOSP ve skutečnosti tento zákon nepřinese větší svobodu a pluralitu médií, ale téměř „orwellovskou cenzuru“. Hlavním cílem EMFA prý není větší svoboda médií, ale zejména boj proti mediálnímu směřování v Maďarsku, Polsku a dalších zemích, kde jsou média ve větší míře konzervativní. Ve skutečnosti prý jde o „snahy EK o intervenci do politických projevů a aktivit pod záminkou boje proti ,nenávistným projevům' a ,dezinformacím'”.

Bijte na poplach. Další převzetí pravomocí, varuje SOSP před akcí Bruselu
Foto: Repro Společnost pro obranu svobody projevu
Popisek: Logo Společnosti pro obranu svobody projevu

V dubnu by měl vstoupit v platnost tzv. Evropský akt o svobodě médií (EMFA), který byl schválen Evropským parlamentem a Radou dne 15. prosince 2023 poté, co jej Evropská komise předložila dne 16. září 2022. Ten „akt“ by měl podle Evropské komise chránit svobodu a pluralitu médií v době, kdy se v oblasti médií a informací „objevují znepokojivé trendy“.

„Evropský akt o svobodě médií zavede nový soubor pravidel na ochranu plurality a nezávislosti sdělovacích prostředků v EU. Zajistí, aby média – veřejnoprávní i soukromá – mohla na vnitřním trhu EU snadněji působit přes hranice, bez zbytečného tlaku a s ohledem na digitální transformaci mediálního prostoru,“ uvádí k EMFA Evropská komise s ohledem na údajné snahy o ovládnutí médií politickou mocí například v Maďarsku, nebo o šíření dezinformací.

Evropský akt o svobodě sdělovacích prostředků by měl chránit redakční nezávislost, novinářské zdroje a zajistit nezávislé fungování veřejnoprávních médií. Měl by také zvýšit transparentnost vlastnictví médií a chránit média před neoprávněným odstraňováním obsahu on-line ze strany velmi velkých on-line platforem. Za tímto účelem má být zřízena nová nezávislá Evropská rada pro mediální služby složená z vnitrostátních mediálních orgánů, které bude pomáhat sekretariát Evropské komise.

Finančně by se měla podporovat tzv. „demokratická média se zaměřením na investigativní žurnalistiku“ a veřejnoprávní média. Celý tento „evropský akt“ by měl být založen na měřítku důvěryhodnosti, což je monitor vytvořený organizací Reportéři bez hranic, v kombinaci s algoritmy sociálních médií a vyhledávačů. Všechna evropská média by tak byla „oznámkována“ na škále „důvěryhodnosti“.

Právě tento systém ale podle kritiků nebude znamenat posílení nezávislosti a svobody, ale naopak cenzury a autocenzury. Velké on-line platformy totiž budou mít obrovskou moc v tom, jaké příspěvky vyhodnotí jako „správné“ a „špatné“ a to navíc podle škály důvěryhodnosti, kterou vytvoří vybraná nezisková organizace. Proti přijetí EMFA se staví zejména Společnost pro obranu svobody projevu (SOSP).

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Svoboda médií, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusedrobeřek , 15.03.2024 17:04:20
Pokud chceme svobodu médií tak není třeba zřizovat žádné platformy a organizace na jejich ochranu. Takové spolky mají opačné poslání. Svobodu médií zajistí pouze jejich naprostá volnost a možnost podávat svobodně informace.

|  6 |  0

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…