Bobošíková našla něco na soudce, jehož nález ovlivní volby. Temná minulost. Na webu soudu o tom ani čárka!

23.02.2021 15:47 | Zprávy

Moderátorka Jana Bobošíková se zaměřila na podle jejích slov dvojí metr exkomunisty Pavla Rychetského, tohoto času předsedy Ústavního soudu. Ve svém facebookovém pořadu Aby bylo jasno si vzala na paškál i ústavního soudce Jana Filipa. "Jak exkomunista Jan Filip, soudce Ústavního soudu České republiky, který ohrozil letošní volby, adoroval socialistickou revoluci jako jedinou formu přímé demokracie a doporučoval k četbě Lenina," popisuje ve svém pojednání Bobošíková.

Bobošíková našla něco na soudce, jehož nález ovlivní volby. Temná minulost. Na webu soudu o tom ani čárka!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Bobošíková

"Klíčovou osobou nedávného nálezu Ústavního soudu o zrušení části volebního zákona je ústavní soudce Jan Filip. Ten má za sebou pestrou minulost. Jako dlouholetý člen KSČ se věnoval socialistické demokracii a třídnímu boji. Rovněž doporučoval k četbě Leninovy spisy. Ale popořádku," začala Bobošíková svou promluvu.

"Ústavní soud čelí kritice, že rozhodování o volebním zákoně trvalo velmi dlouho. Měl ho na starosti jako soudce zpravodaj právě Jan Filip. A ten podle předsedy Ústavního soudu Rychetského pracoval na stanovisku plné tři roky. Jak tvrdí Pavel Rychetský, soudce Filip je patrně největším odborníkem naší republiky na volební systémy a jeho nález je vědecká práce," uvedla.

Následně pustila slova samotného Rychetského, jenž se Filipa zastává. Jde o část pořadu Interview ČT24, stejně jako zbylé úryvky rozhovoru s Rychetským jsou z tohoto pořadu. "Pan profesor Filip je akademik, dlouholetý šéf Katedry ústavního práva Masarykovy univerzity, mimochodem na volební systémy patrně největší odborník v naší republice. Přednáší to, publikuje to a takhle on přistupoval evidentně k tomu nálezu. Stojí za to si těch víc než 60 stránek toho nálezu přečíst," uvedl Rychetský.

"Nález, na kterém soudce Filip pracoval 36 měsíců a který rozkolísal křehkou politickou stabilitu, jsme si tedy podrobně přečetli. Text je skutečně velmi obsáhlý, ovšem nakolik je vědecký, nevíme. Literárně je ale rozhodně košatý. Tu se v něm soudce Filip odkazuje na sibiřské legionáře, jinde na Shakespeara. Nebo s lítostí konstatuje, že dnes nemáme západní Halič, kde by bylo možno volební pravidla ověřit jako na konci osmnáctého století. Ve finále odůvodnění se soudce Filip uchýlil dokonce k bibli. Odkazuje na takzvaný efekt svatého Matouše a cituje evangelium. Ovšem špatně. Zcela nevědecky si plete čísla kapitol písma svatého. A hodnocení předsedy?" ptá se Bobošíková.

"Musím říci, že to odvedené dílo je kvalitní," zaznívají opět slova Rychetského.

"Víte, jak se dostal Jan Filip k ústavnímu právu? Jako student se chtěl věnovat právu občanskému. Na této katedře ho ale odmítli, protože neuměl psát na stroji. A tak začal svou vědeckou kariéru na katedře ústavního práva, kde po něm psaní na stroji nevyžadovali. V době normalizace vstoupil do komunistické strany a byl předsedou základní organizace KSČ na právnické fakultě v Brně. Vědecky se věnoval třídnímu boji a socialistické revoluci, kterou popisoval jako nejvyšší formu přímé demokracie. Zároveň Jan Filip ostře kritizoval buržoazní parlamentarismus, tedy náš současný ústavní systém, který nyní obhajuje. Předseda Ústavního soudu Rychetský, obdivovatel práce soudce Filipa, nedávno napadl minulost premiéra Andreje Babiše," dodala Bobošíková.

A opět se vrací i ke slovům Rychetského. "Já jsem nečekal po tom listopadu, že můžeme mít předsedou vlády takovou osobu, jakou máme dnes. Z hlediska té její minulosti," zaznělo rovněž ve veřejnoprávní ČT.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

17:20 Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

„Mezinárodní řád založený na pravidlech“, který bývá prezentován jako spojení mezinárodního práva a …