„Od chvíle, kdy jsme se s Milošem Zemanem poprvé asi před padesáti lety setkali, jsem byl v tisících politikách vždy na úplně druhé straně barikády. Ale oba jsme respektovali systém. A cítili jsme, že byl v roce 1998 ohrožen, a považovali jsme za nezbytné, abychom fungování systému zajistili,“ řekl reportérce Zdeňce Trachtové exprezident Václav Klaus. Podotkl, že opoziční smlouvu by dnes podepsal znovu, považuje ji za vynikající nápad pro tehdejší dobu. Popřel, že by KDU-ČSL a Unie svobody měly zájem na společné vládě s ODS.
Takové vládě prý bránila mimo jiné i antagonie mezi ODS a Unií svobody. Zejména předseda US Jan Ruml prý nechtěl o společné vládě ani slyšet. „Já myslím, že antagonie roli hrála, ale primárně z jeho strany, nikoliv z naší. My jsme vždycky nad takovéto věci byli povzneseni, čehož straničky typu Unie svobody nebyly schopné,“ řekl Klaus. „S těmito lidmi to možné bohužel nebylo. Zaťatost zhrzené Unie svobody a zaťatost Luxovy křesťanské demokracie byly absolutní,“ dodal exprezident na adresu KDU-ČSL a Josefa Luxe.
„Vy i Miloš Zeman jste při podpisu opoziční smlouvy ujišťovali veřejnost, že ODS bude skutečně stranou opoziční, nikoli koaliční. V čem jste v těch následných čtyřech letech plnili roli opozice? V čem jste šli proti vládě,“ zeptala se Václava Klause Zdeňka Trachtová. Klaus odpověděl, že šlo o desítky až stovky věcí. Připomněl, že dva roky od podepsání opoziční smlouvy byl podepsán dodatek k ní – takzvaný „toleranční patent“. „Ale nepodceňujte jeden výrazný aspekt. My jsme věděli, že to, jak je nastaven volební systém v České republice, nedává možnost vzniku slušných koalic. A proto jsme udělali zásadní nákrok k většinovému systému,“ dodal Klaus směrem ke změně volebního systému z roku 2000.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs