Pryč z EU, téměř hodinový film natočený Stanislavem Brunclíkem, přináší pohled euroskepticky založených lidí na Evropskou unii. Vidět v něm můžete například úsměvný výrok tehdejšího premiéra Špidly (z doby našeho vstupu do EU) o tom, že za sedm let se naše úroveň vyrovná té německé.
Jaká je podle filmu skutečnost? „Průměrná mzda v Německu vzrostla v roce 2004 až 2017 o cca 125 procent na 3700 eur, v přepočtu 94.500 korun. U nás za dané období vzrostla průměrná mzda o 53 procent, na 29 tisíc korun v roce 2017. Rozdíl v životní úrovni se nepodařilo smazat ani po třinácti, natož po sedmi letech od vstupu do EU. Rozdíl se vlastně prohloubil.“ Dokument se šíří řetězovými e-maily a je hojně sdílen na sociálních sítích. Deníkem N byl prý označen jako dezinformační.
Do televizního studia ParlamentníchListů.cz jsme si pozvali autora filmu a známého televizního reportéra Stanislava Brunclíka, který se v mnohých pohledech na EU s aktéry filmu shoduje. Reakce, které film vyvolal, podle svých slov příliš nesleduje a kritická označení na sítích už vůbec ne.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka