Bulvár zjišťoval platy: Máme se lépe než před deseti lety

24.06.2011 9:45 | Zprávy

Žebříček toho, jak se Čechům zvedl plat za deset let, přinesl deník Blesk. „Všechno zdražuje a můj plat na to zdaleka nestačí…Tenhle pocit má v Česku, snad s výjimkou odcházejícího ombudsmana ČD Petra Fejka, skoro každý,“ láká Blesk na letní přehled platů.

Bulvár zjišťoval platy: Máme se lépe než před deseti lety

Většina profesí si za posledních deset let výrazně polepšila. Přišel na to deník Blesk, který namátkou vybral 100 profesí a zjišťoval, kolik jejich představitelé průměrně brali v roce 2000 a 2010. A výsledek? Jedenadevadesát profesí si domů nosí o více jak padesát procent větší plat než před deseti roky. "Špatná zpráva ale je, že téměř třetinu z tohohle zvýšení uhryzla inflace," referuje deník.

„Nejlepší metodou pro zjištění, zda se máme lépe či ne, je porovnat vývoj růstu mezd s růstem spotřebitelských cen," vysvětlila deníku analytička společnosti Next Finance Markéta Šichtařová. Podle ní od roku 2000 do roku 2010 vzrostly spotřebitelské ceny o 28,4  procent. S platovým přilepšením to pak v tomto světle už nevypadá tak zářně.

Jenže přesto  - i když obecně - se dá skutečně říci, že se máme v průměru lépe. „Není možné tvrdit, že se mají lépe úplně všechny profese, dejme tomu řidiči autobusů, protože jim v průměru vrostly mzdy o 64 procent. Záleží i na konkrétní lokalitě, protože ne všude rostly životní náklady stejně. To platí zejména o Praze, kde jsou ceny bytů na m3 téměř dvakrát tak drahé, než je tomu v ostatních krajích. S tím je spojena i výše nájemného, která tvoří značnou část výdajů," dodala pro Blesk Šichtařová.

Trojice lékař, sestra a hasič vedou

Za uplynulých deset let si postupně na své konto připisovala více a více peněz trojice profesí: lékař, zdravotní sestra a hasič. Jenže ne úplně všichni z těchto profesí jsou na tom tak dobře. Někteří lidé totiž nedostali přidáno buď vůbec nic nebo podstatně méně.

„Odměňování zaměstnanců v České republice monitoruje šetření Informačního systému o průměrném výdělku," vysvětlila k tomu bulvárnímu deníku Táňa Švrčková z ministerstva práce a sociálních věcí.

Podnikatelé, kteří poskytují informace o platech svých zaměstnanců, jsou ale podle Švrčkové oslovováni výběrově. „Celkem je to ale úctyhodný soubor 3500 firem, které zaměstnávají přibližně 1,3 milionu zaměstnanců. Celkem se pak sleduje více než tři tisíce profesí," dodala Švrčková.

Blesk také podotkl, že na životní potřeby každá rodina vydá každý měsíc až 40 procent z rodinného rozpočtu českých domácností. „V roce 2010 stálo průměrnou českou rodinu bydlení včetně energie, vody a paliva 4 243 korun. Průměrné měsíční vydání na každého člena domácnosti je 10 835 korun," podotýká dále k tématu Blesk.

Poslance si prý platíme lépe než jinde v Evropě

Bulvární periodikum se platy Čechů zaobíralo celkem na pěti stranách. V jednom z článků věnovaném tématu pak připsalo, že čeští poslanci patří se svými platy v porovnání s evropskými kolegy ke královsky placeným. A to i přesto, že mají nyní 3,2násobek průměrné mzdy, zatímco ještě loni to byl čtyřnásobek. 

„Z platu i s náhradami na bydlení či dopravu 93 tisíc korun spadli asi o 20 tisíc. N první pohled vypadají jako chudáci, jejichž platy za deset let vzrostly jen o 1 500 korun. Proto vymýšlejí, jak si zavést takzvaný superplat 230 tisíc, který by už náhrady obsahoval. Když si ale porovnáme i jejich současný ˇnuzný´ plat, zjistíme, že se mají královsky. V poměru k průměrnému platu jsou na tom totiž lépe než jejich kolegové ze západních zemí s výjimkou Itálie," dodává k výpočtům deník.

Čtěte také:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Listopadový Ivan Hoffman: Střední třída si nevážila socialistické totality

16:47 Listopadový Ivan Hoffman: Střední třída si nevážila socialistické totality

POHLED IVANA HOFFMANA Takzvaný socialismus i kapitalismus v Česku měli něco společného, srovnává k b…