Například rodič by neměl na ošetřovatelskou dovolenou nárok, pokud by se chtěl starat o své postižené dítě. Navzdory výtkám by se vláda měla postavit k předloze neutrálně. Upozornila ale taky na to, že předložila vlastní úpravu dlouhodobého ošetřovného.
Zaměstnanci by si mohli vzít podle návrhu ČSSD ošetřovatelskou dovolenou na péči o postiženého rodiče nebo prarodiče, o rodiče či prarodiče manžela nebo o registrovaného partnera. Po dobu čerpání této dovolené neměli nárok na plat, zdravotní pojištění by za ně hradil stát. Ošetřovatelskou dovolenou by si mohl vzít jen zaměstnanec, který je u zaměstnavatele v pracovním poměru nejméně rok. U stejného zaměstnavatele by mu příslušela jen jednou. Navíc osoba, o niž by se staral, by musela být zařazena do jednoho ze dvou nejtěžších stupňů závislosti na péči.
Kabinet by měl upozornit na to, že nárok na ošetřovatelskou dovolenou by měli podle předlohy poslanců ČSSD jen zaměstnanci, jejichž pracovněprávní vztahy se řídí zákoníkem práce. Norma rezignuje na obdobnou úpravu například u vojáků z povolání, příslušníků bezpečnostních sborů a u státních zaměstnanců, a zakládá tím určitou nerovnost, napsali vládní legislativci. Z návrhu také podle nich není zřejmé, zda by měl zaměstnanec nárok na další ošetřovatelskou dovolenou u stejného zaměstnavatele, pokud by ji už jednou čerpal, ale třeba v délce jen dvou týdnů.
Vládním návrhem na zavedení dlouhodobého ošetřovného by se měli poslanci začít zabývat už na schůzi, která začne v úterý. Lidé, kteří se musejí postarat o vážně nemocné příbuzné, by si mohli podle této úpravy vzít až tříměsíční volno. Z nemocenského pojištění by dostávali 60 procent základu svého příjmu. S nepřítomností zaměstnance by musel na rozdíl od předlohy poslanců ČSSD souhlasit zaměstnavatel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp