ODS bude na podzim 2012 hájit 14 ze svých 25 senátorů, kdežto ČSSD jen 6 ze 41. To dává největší opoziční straně výrazný prostor pro rozlet. Klesající popularita vládních stran způsobuje, že ČSSD může paradoxně ohrozit jen někdo nový. V některých obvodech hodlá totiž právě Babiš podporovat nestranické kandidáty. Otázkou zůstává, zda se lidem nebude zdát další nový subjekt "bojující s korupcí" po zážitku s Věcmi veřejnými nedůvěryhodným.
Po krajích bude ČSSD chtít přirozeně zaútočit i na prezidentské křeslo, které v roce 2013 zůstane opuštěné. Ačkoli se strana opakovaně vyjadřovala pro přímou volbu prezidenta, její reálný záměr není jasný. Volba prezidenta je totiž jedna z mála skutečných pravomocí Senátu, který je oranžovými ve většině ovládnutý. ČSSD by tak získala velmi silnou pozici při dosazování svého člověka na Hrad.
Jisté je jedno - kdyby kraje, Senát i prezident "zoranžověli", měla by to středopravicová vláda Petra Nečase výrazně těžké.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par