Podle premiéra Petera Pellegriniho oslavy výročí založení Československa nejsou žádným přežitkem nebo oslavou čechoslovakismu.
„Dnešek je významný i proto, že položil základy i naší vlastní státnosti. V historii je celkem unikátní, že dva blízké národy se rozhodly vytvořit demokratický celek, který měl být pilířem budoucí Evropy,“ řekla slovenská prezidentka, která dnes dopoledne položila věnce k památníku československé státnosti a následně také k soše spoluzakladatele Československa Milana Rastislava Štefánika.
Hlava slovenského státu ocenila přínos Štefánika i prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. „První československý prezident považoval za nevyhnutelné, aby politika byla podřízena etice. Štefánik byl nejvýznamnější slovenská osobnost, bez které bychom dnešní svátek nepochybně neoslavovali,“ uvedla Čaputová.
Slovenská prezidentka řekla, že stojí za úvahu, zda by si i Slovensko, podobně jako Česko, nemělo připomínat vznik Československa státním svátkem. „Nebýt tohoto data, patrně bychom dnes ani netvořili samostatný státní útvar. Je to jeden z nejvýznamnějších dnů, které je potřeba si pamatovat,“ uvedla Čaputová, která složila prezidentský slib v polovině června a je na Slovensku první ženou v nejvyšší státní funkci.
Podle Pellegriniho byl vznik Československa milníkem, který Slováky historicky přiblížil k jejich demokratické, svrchované a mezinárodně uznávané zemi. „Slovensko poprvé v rámci společného státu dostalo své hranice, poprvé se slovenský symbol ocitl na vlajce vlající v mnoha zemích světa. Ne vždy to bylo ideální a harmonické soužití, ale v dané době představoval společný stát nepochybně nejlepší řešení pro oba národy,“ napsal slovenský premiér na sociální síti.
Slovenský parlament v minulosti hlasováním opakovaně odmítl zařadit 28. říjen mezi svátky. Loni si ale Slovensko mimořádně připomenulo kulaté výročí založení Československa státním svátkem, a to 30. října, na kdy připadá výročí přijetí Martinské deklarace. Tímto dokumentem se v roce 1918 slovenští představitelé přihlásili ke vzniku samostatného československého státu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp