S koronavirovou pandemií bojuje takřka celý svět a čísla ukazují, že Česko tento boj zvládá podstatně hůře než sousední Německo. V České republice se za necelý rok trvání pandemie nakazilo koronavirem něco přes 1 milion lidí. V Německu to bylo 2,3 milionu lidí. Jenže v Německu žije osmkrát víc obyvatel.
V Česku na koronavirus zemřelo přes 17 tisíc lidí, v Německu to dosud bylo přes 62 tisíc úmrtí. S přihlédnutím k počtu obyvatel v obou zemích je tedy zřejmé, že v přepočtu na 100 tisíc obyvatel je v Česku úmrtnost na koronavirus podstatně vyšší než v Německu.
Německá kancléřka Angela Merkelová tedy čelí pandemii lépe, než český premiér Andrej Babiš.
Někdejší europoslanec Pavel Telička proto na sociální síti Twitter volá, že je třeba požádat Německo o pomoc. Ale nejen v oblasti zdravotnictví, nýbrž s celkovou správou země.
„8x větší Německo nemá za včerejšek ani polovinu nových případů, co Česko. Načase požádat Německo o pomoc. Ne s lůžky, ale celkovou správou,“ konstatoval Telička.
Dal také najevo, že se staví proti využití ruské vakcíny Sputnik v Česku, dokud nebude schválena příslušnými evropskými orgány.
Hradní mluvčí Jiří Ovčáček si v této souvislosti vzpomněl na rok 1968 a na zvací dopis, který sepsala skupina československých komunistů, aby omluvila vpád sovětských tanků do této země. Po srpnové invazi následovalo více než dvacet let faktické okupace této země.
„Hle, nový zvací dopis!“ napsal stručně.
A nebyl sám. Telička se dočkal i další ostré reakce.
„Pane Teličko, Vy jste zvoral, co jste mohl a teď si dovolujete taková prohlášení? Jděte k čertu!“ vyzvala bývalého eurokomisaře jedna z voliček.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp