Češi platí za benzín nejvíc z celé Evropy. Kvůli vysokým maržím

08.04.2022 7:57 | Zprávy

Rekordně vysoké ceny pohonných hmot se týkají řidičů v celé Evropě, nejvíce z nich si však za benzín připlácejí právě Češi. Podle vládních expertů za to mohou vysoké marže rafinerií i pumpařů, ve své analýze o tom informuje deník Mladá fronta DNES.

Češi platí za benzín nejvíc z celé Evropy. Kvůli vysokým maržím
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nafta, ilustrační foto.

Ceny paliv ze začátku tohoto týdne jasně ukazují, že u nás pohonné hmoty zdražily dokonce více než ve zbytku Evropské unie. Nárůst cen v Česku byl mezi unijními zeměmi druhý nejrychlejší.

Na základě údajů Evropské komise deník ukazuje, že benzin je v Česku aktuálně dražší o 18 procent než před invazí. Ještě horší je situace pro řidiče, kteří tankují naftu. Ti v současnosti za stejnou cenu ujedou o čtvrtinu méně kilometrů. Nafta totiž zdražila dokonce o 28,6 procenta.

Rychlejší bylo o něco málo zdražování už jen v Polsku, přesto je tam ale palivo nesrovnatelně levnější, díky opatřením tamní vlády tam ceny pohonných hmot ty české ceny nepředehnaly. Nejlépe je to vidět na naftě. Zatímco v Česku vychází litr průměrně na 46,84 koruny, v Polsku je téměř o osm korun levnější. Dráž tankují jen bohatší Němci a platí to jak pro naftu, tak pro benzin.

Ekonom Lukáš Kovanda ceny pro koncové zákazníky vysvětluje tím, že rafinerie mají obrovský nárůst marží, oproti únoru stouply pětinásobně, což je více než na západ od nás. „Zpracovatelé přitom nakupují ropu z Ruska za snížené ceny, takže to vlastně nedává smysl. Tady by spíš mělo docházet ke zlevňování pohonných hmot nad rámec vývoje v západní Evropě,“ dodává.

Jak poukázal ve čtvrtek ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) své udělaly ve vysokých cenách i přirážky samotných pumpařů. „Průměrná marže byla u Naturalu v únoru 2,29 a v březnu 4,39 koruny,“ uvedl jako příklad s tím, že jde o průměr za celý trh.

Ve čtvrtek vláda schválila snížení spotřební daně na naftu a benzin o 1,50 koruny na litr. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval premiér Petr Fiala (ODS). Z litru benzinu se nyní odvádí daň 12,84 koruny a u nafty 9,95 koruny. 

Ke snížení spotřební daně již delší dobu vyzývaly vládu mimo jiné dopravci, podle kterých dosavadní opatření vlády byla pro ně nedostatečná. Snížení spotřební daně bude podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) platné od 1. června do 30. září. Kabinet v reakci na růst cen paliv také schválil balík novel, které ruší silniční daň a přimíchávání biosložky do pohonných hmot. 
 
Vláda velmi vážně zvažuje stanovení maximálních marží prodejcům pohonných hmot.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blbost“, kterou nikdo nečeká. Hrozí od Trumpa k Ukrajině

9:20 „Blbost“, kterou nikdo nečeká. Hrozí od Trumpa k Ukrajině

Titulky západních médií jsou co se týče Ukrajiny pesimistické, všímá si ve své nové analýze analytik…