Češka žijící v USA nám zaslala dopis, který mezi rodiče vyslal Afroameričan učící jejich děti

15.06.2020 21:55 | Zprávy

Brečel jsem, protože to není první vražda černého muže z rukou policistů. Píše k zavraždění George Floyda v americkém Minneapolisu mladý afroamerický učitel Raphael Bonhomm z Washingtonu D. C. v otevřeném dopise rodičům svých žáků. USA jsou dnes ve dvojím ohni. Uprostřed pandemie a společenské revolty. O tom informuje naše dopisovatelka z hlavního města a adresátka zmíněného dopisu Jana Huntová.

Češka žijící v USA nám zaslala dopis, který mezi rodiče vyslal Afroameričan učící jejich děti
Foto: Repro Youtube
Popisek: George Floyd při zákroku policisty

„Dnes ráno jsem brečel. Brečel jsem, protože jsem byl znovu konfrontován s brutalitou, kvůli které přišla o život další lidská bytost. Amerika se stala svědkem vraždy. Všichni jsme svědky, ať už jsme byli v ulicích Minneapolisu nebo doma v izolaci. Brečel jsem, protože to není první vražda černého muže z rukou policistů. Policistů, kteří přísahali, že budou chránit a prosazovat zákon. Policistů, kteří často postrádají empatii a porozumění a jsou chráněni předpojatými zákony i v případech, kdy jsou v neprávu,“ napsal mimo jiné mladý Afroameričan Raphael Bonhomm.

Jako protest proti vraždě George Floyda zvolil formu otevřeného dopisu, a protože je učitelem matematiky na škole SWS ve Washingtonu D. C., rozeslal jej rodičům svých žáků. Dostala ho tedy i Jana Huntová, jejíž syn do zmíněné školy chodí.

Pandemie nerovnoprávnost zviditelnila

Podle Huntové procházejí Spojené státy americké krizí a krize je matkou změn. Změny, obzvlášť ty sociální, se rodí dlouho a bolestně. Demonstrace, které dnes vidíme v amerických městech, nejsou výsledkem smrti jednoho muže, jakkoliv drastické. Toto vzplanutí vášní je výsledkem dlouhodobého přetlaku ve společnosti. Je dědicem boje za občanská práva ze šedesátých let. Boje, který dal v roce 1968 život Zákonu o občanských právech, který situaci zlepšil, ale Ameriku k rasové rovnoprávnosti nepřivedl. Pandemie tuto nerovnoprávnost pouze zviditelnila. Spousta Afroameričanů žije s pocitem, že systém, ve kterém žijí, není nastavený férově.

„Dopis od učitele Bonhomma vysvětluje, jak se mladý a vzdělaný Afroameričan cítí, a vysvětluje to lépe než cokoliv, co bych mohla napsat já,“ zdůrazňuje Huntová.

V dopise Bonhomm vysvětluje: „Studoval jsem historii této země. Protestoval jsem. Demonstroval jsem. Účastnil jsem se veřejných politických diskusí, při kterých jsem naslouchal názorům ostatních. Neustále se snažím o zlepšení situace v mé komunitě. Bolest nás nutí hledat viníka. Někteří lidé jsou dostatečně silní na to, aby odpustili. Odpuštění ale ke změnám nestačí. Nevím, jak tento problém vyřešit, ale vím, že každý z nás při jeho řešení hraje roli. Není to poprvé, co se něco takového stalo. Tento druh násilí je součástí naší historie a bude se opakovat i v budoucnu.“

Další citace z dopisu

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ras

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Volby, další katastrofa bude.“ Svěrák zatáhl do StarDance politiku. Už se křičí

10:58 „Volby, další katastrofa bude.“ Svěrák zatáhl do StarDance politiku. Už se křičí

Herec a scenárista Zdeněk Svěrák vystoupil v pořadu StarDance v České televizi, kde se překvapivě vě…