Charanzová fandila jednotnému evropskému boji s pandemií. Když ale vidí, co předvedla Leyenová s komisaři...

15.03.2021 21:29 | Zprávy

Jeden evropský stát za druhým pozastavuje očkování vakcínou od firmy AstraZeneca. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) to není nutné, uvedl to po konzultaci s českým lékovým úřadem. „Měl by zde být jednotný evropský přístup,“ říká místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (nestr. za ANO), která v pořadu Interview ČT24 kritizovala Evropskou komisi, potažmo její předsedkyni Ursulu von der Leyenovou, za netransparentní proces a chyby při sjednávání smluv na očkovací látky. „Někdo za to musí nést postih,“ dodala europoslankyně, která se nediví, že některé země volí vlastní postup.

Charanzová fandila jednotnému evropskému boji s pandemií. Když ale vidí, co předvedla Leyenová s komisaři...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dita Charanzová

Už sama skutečnost, že společnost AstraZeneca omezila dodávky vakcín pro Evropskou unii o 73 procent, je podle europoslankyně problém. „Osobně jsem za to kritizovala předsedkyni Evropské komise. Právě Komise o tom vyjednávala. Je to problém,“ ukázala Charanzová směrem k Ursule von der Leyenové s tím, že je podstatná otázka, kdo za to nese zodpovědnost.

To, že jsme postupovali na evropské úrovni společně, hodnotí kladně, ovšem velké minus je netransparentnost celého procesu. „Byl netransparentní. Jako europoslanci stále nevíme všechny detaily smluv. Evropská komise nám musí říct, co se vyjednalo, za jakých podmínek, jaké jsou sankce, postihy,“ dodala, že o vakcíny se zde běží doslova maraton.

Premiér Andrej Babiš i rakouský kancléř Sebastian Kurz si stěžují na rozdělování vakcín v rámci EU. Není podle nich spravedlivé, protože neodpovídá poměru podle počtu obyvatel. „Ano, je to kvůli tomu, že celý ten proces je velmi nečitelný. Dávky byly přidělovány podle počtu obyvatel, ale pak se stane, že Maďarsko jde vlastní cestou a řekne, že dodávku od Moderny přenechá jiným státům,“ zmínila Charanzová.

Vůbec se však nediví tomu, že některé členské státy se vydávají svou vlastní cestou, když se děje, že některé dodávky vakcín mají tak velké výpadky a zpoždění. „Selhání vidím hlavně v tom, že firmy, které měly dodávat vakcíny, je nedodávaly,“ konstatovala.

Nyní je potřeba zrychlit, zapojit všechny výrobní linky v Evropě a registraci vakcín. „To je velký úkol, který je před Komisí,“ dodala s tím, že nyní se začalo vyjednávat s různými firmami a situace se snad brzy zlepší. Výpadky naštěstí srovnají nákupy od jiných firem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budoucnost

Vážený pane Bartoši, dokázal jste nevídané a podle mě jste jeden z nejlepších politiků u nás. Zajímalo by mě, co máte v plánu dál? Funkci předsedy jste složil. Zůstanete ale i nadále v politice? A neuvažoval jste o kandidatuře na prezidenta?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Elity, včetně Fialy, vděčí Putinovi.“ Dopis z ODS, který si Fiala nedá za rámeček

20:35 „Elity, včetně Fialy, vděčí Putinovi.“ Dopis z ODS, který si Fiala nedá za rámeček

Člen liberecké ODS Jiří Minčič patří k dlouhodobým kritikům Petra Fialy a současného vedení ODS. Má …