Nová dohoda EU o jihoamerickém dovozu: Chemie a hormony přímo na váš stůl, obává se diplomat

06.01.2025 17:29 | Komentář

Lukáš Kaucký, bývalý náměstek ministra zahraničí, bývalý velvyslanec a člen SOCDEM, komentuje pro ParlamentníListy.cz obchodní dohodu Evropské unie s jihoamerickou organizací Mercosur.

Nová dohoda EU o jihoamerickém dovozu: Chemie a hormony přímo na váš stůl, obává se diplomat
Foto: Repro Youtoube
Popisek: Zemědělec Jiří Černý popisuje cenu moderních zemědělských strojů

V Bruselu jásají nad novou dohodou. Nadšení byrokratů ale nesdílejí evropští farmáři. Pro mnohé může být ranou do týla. Dohoda o volném obchodu EU se zeměmi Mercosur (Argentina, Bolívie, Brazílie, Paraguay a Uruguay) vypadá na první pohled velmi lákavě. Nový trh pro evropskou chemii a zejména strojírenství. Nebyl by to ale výplod Bruselu, kdyby neměl odvrácenou stranu. Ta jen posiluje dojem, že Komise nedokáže hájit zájmy evropských občanů.

Dohoda má jistě ambiciózní cíl: bezcelní prostor pro 700 milionů spotřebitelů. Z makroekonomického pohledu tento krok dává smysl, z geopolitického pohledu dává logiku upevnit obchodní pozice Evropy v rychle se rozvíjejícím regionu Latinské Ameriky. Obzvlášť v době narůstajícího protekcionismu a obchodní války mezi Západem a Čínou.

Hlavní příslib spočívá v odstranění cel, která dnes brání obchodu s průmyslovými výrobky, především automobily. 35% clo na evropské vozy působí jako silná bariéra chránící domácí výrobce v Brazílii. Odstranění překážky by znamenalo konkurenceschopnost evropských výrobců, jako je Volkswagen či další, především němečtí výrobci. V Jižní Americe by kupující profitovali z levnějších evropských aut.

Ale za jakou cenu? Dohoda umožní masivní dovoz levných jihoamerických zemědělských komodit do EU včetně geneticky modifikovaných organismů a hormonálně ošetřeného masa či antibiotik v potravinách. Země Mercosur disponují obrovskými plochami zemědělské půdy, nižšími náklady na práci, daleko méně přísnými ekologickými a výrobními standardy, nestarají se o welfare zvířat, růstové hormony či množství povolené chemie, což jim umožní vyvážet hovězí maso, sóju a kukuřici za ceny, kterým evropští farmáři nemohou konkurovat. Dohoda tak představuje zásadní riziko pro české i evropské zemědělce, v současnosti tvrdě tlačené národními i evropskými regulacemi. Ano, budeme mít možná levné hovězí. Ale za jakou cenu?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budete se ucházet o pozici lídra strany pro příští volby?

Upřímně, kdo jiný než vy by to měl být? Co vím, tak řada lidí volí Piráty jen kvůli vám. A ještě jeden dotaz, nepřijde vám až paradoxní, že váš nástupce stranu do voleb vést nechce? Myslíte, že je to dobře? S ohledem na to, že je to Hřib, tak možná i ano, ale jinak tomu moc nerozumím.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Jestli toto se uskuteční,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusealice1 , 06.01.2025 18:49:23
tak ať je K.Konečná ve vládě.Nikdy jsem nebyla v KSČ,ale pokud nás chtějí krmit chemií a hormóny, potřebujeme vládní politiky,kteří se budou také bít za naše zemědělství a Stačilo k tomu má nakročeno.

|  8 |  0

Další články z rubriky

„Odrbali všechny, od malých po důchodce.“ Babiš zatím nejtvrději o Fialovi

6:59 „Odrbali všechny, od malých po důchodce.“ Babiš zatím nejtvrději o Fialovi

Andrej Babiš odpovídal na dotazy občanů. Chystá hnutí ANO vystoupení z EU nebo NATO? Neměly by se zr…