Česká republika je dnes smutným premiantem EU v rychlosti, jakou naší populací letí koronavirus. Jen za středu se virem nově nakazilo přes 5300 lidí. Ministr zdravotnictví Roman Prymula už upozornil, že v pátek představí sadu restriktivních opatření, s jejichž pomocí chce šíření nemoci covid-19 zbrzdit.
Ukazuje se však, že vedle reprodukčního čísla bude dobré sledovat i rozptylové číslo - k, které napoví, kdy a kde se člověk nejpravděpodobněji nakazí.
Studie ukazují, že koronavirus se chová jinak než klasická chřipka. Rozptylové číslo je u něj odlišné, upozornila Česká televize na svém webu.
Případy z jara tohoto roku z USA či z Jižní Koreje ukazují, že se koronavirus vydatně šíří např. při zpěvu v uzavřených prostorách, třeba v kostele. Jeden člověk - nositel koronaviru - nakazil při zpěvu v kostele přes 50 dalších lidí.
Asi 10 až 20 procent nakažených jsou velkými šiřiteli viru, zatímco ostatní lidé, kteří virus chytí, ho šíří jen málo. A v tom se právě koronavirus liší od šíření chřipky, při kterém superpřenašeči nehrají zdaleka tak velkou roli jako právě u koronaviru.
Koronavirus SARS měl podle studie v časopise Nature hodnotu k ve výši 0,16, MERS asi 0,25 a epidemie španělské chřipky kolem 1,0. To znamená, že u ní mělo šíření skrze clustery mnohem menší vliv než u koronavirů ve 21. století,“ uvedla ČT.
Přesnou hodnotu rozptylového čísla u nejnovějšího typu koronaviru zatím vědci nespočítali, ale zdá se, že tento virus sází právě na superpřenašeče.
„Asi 10 procent nakažených je zodpovědných za 80 procent šíření,“ uvedl pro časopis Science jeden z autorů letní studie mezinárodního vědeckého týmu Adam Kucharski.
Prozatím se zdá, že koronaviru svědčí právě zpěv a déle trvající hovor v nepříliš dobře větraných prostorách.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp