Včerejší parlamentní volby ve Slovinsku z pohledu Evropské unie opět nedopadly příliš dobře. V minulosti premiér a aktuálně šéf opoziční Slovinské demokratické strany (SDS) Janez Janša potvrdil výsledky průzkumů veřejného mínění a podle odhadů získal možná až 25 % hlasů. O přibližně polovinu procent méně potom získala protestní strana Marjana Šarjece. Nicméně na sestavení vlády to prozatím nevypadá.
Ochotu začít vyjednávat o koaliční vládě zatím projevila jen strana Nové Slovinsko – křesťanští demokraté, která však získala pouze něco kolem šesti až sedmi procent. Ostatní strany, včetně druhého Šarjece, jít do vlády s Janšou nechtějí. Tento doyen na slovinské politické scéně si některé z nich znepřátelil svoji protiimigrační kampaní a také několika skandály, do kterých byl coby již dvojnásobný premiér zapleten.
Jak zmiňuje bruselský server Politico, Janša patří mezi nejzkušenější slovinské politiky a patří k jedněm z mála poslanců, kteří se od roku 1991 pokaždé dostali do parlamentu. Před pádem komunismu a rozdělením Jugoslávie byl Janša disidentem a byl dokonce minulým režimem zatčen za údajné vyzrazení vojenského tajemství. Právě uvěznění Janši a jeho kolegů odstartovalo tzv. „slovinské jaro“, jež značnou měrou ovlivnilo rozpad Jugoslávie.
Janša vždy sázel na svoji pověst odhodlaného bojovníka proti komunismu a v rámci předvolební kampaně odkazoval právě na začátek devadesátých let, když hovořil o dalším slovinském jaru. Politico si všímá jisté podobnosti s Viktorem Orbánem. „Stejně jako Orbán býval Janša spíš liberál, a konzervativec se z něj stal až v posledních letech. Oba dva v kampani hovořili o temných silách, které se snaží zvrátit vývoj v jejich zemích.“
Oba politici prodělali obdobný vývoj a Orbán také Janšu osobně podpořil v jeho kampani, když s ním v polovině uplynulého měsíce vystoupil na jednom předvolebním shromáždění v Celje. Nejenom tam byla klíčovou pasáží kampaně migrace. Janša často zmiňoval zkušenosti z let 2015 a 2016, kdy zemí prošlo pět set tisíc migrantů. „Nedovolíme, aby se něco takového znovu stalo,“ cituje Politico jedno z jeho četných vyjádření na toto téma.
Pokud se podaří zkušenému politikovi nakonec skutečně sestavit vládu, stane se doposud „poslušné“ Slovinsko dalším slyšitelným hlasem, který bude oponovat Bruselu v jeho plánu rozdělovat uprchlíky do všech členských států. Do této záležitosti hodlá výrazně promluvit také Itálie se svojí zbrusu novou vládou. Šéf Ligy severu a nově ministr vnitra Salvini dle svých slov hodlá splnit slib a vystěhovat ze země stovky tisíc ilegálních migrantů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro