Proti této podobě se prý včera ostře ohradily KDU-ČSL i ANO. Právo uvádí, že překvapen a zaskočen byl i spolustraník Jiřího Dienstbiera a jeden z předkladatelů původního návrhu Jeroným Tejc.
„Vnímal jsem to tak, že jsme již téměř dohodnuti a zbývá dořešit několik detailů. Jiří Dienstbier připravil svou verzi, jak on připomínky z diskuze vnímá, nicméně je třeba, aby s ní souhlasili koaliční partneři a také předkladatelé, tedy i já,“ řekl Právu.
Tejc prý zdůraznil, že si nyní vše musejí vyjasnit v sociální demokracii. „To, že teď není shoda, nám komplikuje časově situaci, ale nevidím to jako fatální věc. Pro mě je důležitější kvalitní zákon než to, kdy bude přijat,“ dodal.
Právo uvádí, že lidovci i ANO jsou přesvědčeni, že Dienstbierova verze se musí předělat. Proto nad služebním zákonem opět příští týden zasednou expertní týmy.
Ministr musí mít možnost vybírat si spolupracovníky
Lidovcům se nový návrh prý vůbec nezamlouvá a také jej ostře kritizovali. Podle lidoveckého místopředsedy sněmovny Jana Bartoška by zákon „znamenal koncentraci úřednické moci téměř v podobě ÚV KSČ“.
Předložená verze prý předává politickou moc úředníkům a přitom nevytváří jasná pravidla pro fungování státní správy a její odpolitizování. Postrádá údajně jasné stanovení, kterých institucí a kolika úředníků se bude zákon týkat, a výpočet, kolik to bude stát.
Podle lidovecké náměstkyně ministra vnitra Moniky Pálkové není možné, aby ministr měl svázané ruce při výběru svých nejbližších spolupracovníků a nemohl svůj úřad po věcné stránce řídit. Lidovci se prý obávají, že by se ministr stal figurkou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr