Bezděk v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že na velkou důchodovou reformu je již kvůli stárnutí obyvatelstva pozdě, a tak je třeba řešit změny v současném penzijním systému. „Na velkou důchodovou reformu je pozdě. Tím jsem myslel takovou reformu, která proběhla v roce 2011–2012, kdy došlo k vytvoření druhého pilíře penzijního systému, kdy se to dobrovolné penzijní spoření přidalo k tomu zásadnímu pilíři, k průběžnému státnímu důchodu a ke třetímu pilíři, k doplňkovému penzijnímu spoření,“ prohlásil Bezděk a připomněl, že druhý pilíř byl pro nezájem v roce 2016 zrušen.
„Na nějakou takovou velkou reformu je nyní už pozdě, protože populace nezadržitelně stárne a ta zhoršující se demografie nám omezuje ty možnosti pro takový manévr. Pro připomenutí, ten druhý pilíř stál na konstrukci 3 + 2. To znamená, že z těch 28 % platu, které každý zaměstnanec spolu se zaměstnavatelem platí, mohl občan vzít 3 % a vložit je do vybraného fondu a spořit si, ovšem za podmínky, že k nim z vlastní kapsy přidal ještě 2 % svého výdělku,“ vysvětlil Bezděk s tím, že zrušení systému je škoda.
„Těch 5 % ale přece jenom za těch 30 nebo 40 let spoření mohlo vygenerovat zajímavé prostředky na důchodu. Ten budoucí důchod pro generaci dnešních čtyřicátníků, kteří by v tom systému byli alespoň 25 let, mohl mít tu výhodu, že by nemusel stát jen na tom státním financování, jako je tomu nyní,“ uvedl ekonomický poradce prezidenta.
Současný penzijní systém je podle Bezděka příliš rovnostářský, protože k sobě velmi přibližuje vyplácené výše penzí. „Přitom výše mezd se v Česku liší dosti a ta distribuce mezd je mnohem variabilnější, než jsou potom ty penze. Z tohoto hlediska si ten penzijní systém představte jako lis, který rozdíly smáčkne k sobě a ve výsledku to vede k tomu, že dnes až 80 % penzí leží v oblasti mediánu, což je takový střední důchod,“ uvedl Bezděk, podle nějž se bohužel budeme rovnému důchodu stále více přibližovat. „Pro ty osoby, které vydělávají větší peníze, to bude velmi demotivační, ostatně už je to tak nyní,“ dodal Bezděk.
Aktuálně stále fungující třetí pilíř je podle Bezděka nastaven dobře a účastní se ho dostatek občanů, problém je v nedostatečné výši příspěvků. „My dneska v tom třetím pilíři nemáme až takový problém, že by se ho neúčastnilo moc lidí, je tam, tuším, až 70 % výdělečné populace. Problém je ale ten, že průměrně tam lidé přispívají 800 korun měsíčně. To je velký problém, když se ukládají 2 % průměrné mzdy, v ideálním případě by to mělo být mezi pěti až deseti procenty, aby to dávalo nějaký dlouhodobý smysl,“ radil ekonom.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma