Otcovým vzorem byli Gándhí i Kennedy
Syn Alexandra Dubčeka tvrdí, že jeho otec usiloval o nastolení sociálního státu tak, jak funguje např. ve Švédsku.
„Už tradice naší rodiny byla jiná. Děda byl v Americe sociální demokrat. Nikdo jiný než otec v rodině nebyl komunista. Otec sám byl člověkem vývoje. Prostě chtěl mít vždy na zřeteli blaho všech lidí. Jeho vzory byl Gándhí, J. F. Kennedy a Palme! Celou jeho generaci přiblížila ke komunistům zkušenost z války, táta však brzy pochopil, že stalinismus je špatná cesta," popisuje smýšlení svého otce pan Pavol.
Dodnes se proto zlobí na lidi, kteří o jeho předkovi mluví jako o slabém politikovi, jenž dogmaticky lpěl na doktrínách komunismu. V této souvislosti ve zlém vzpomíná především na Petra Pitharta (KDU-ČSL), dnešního místopředsedu Senátu.
„Třeba pan Pithart takhle mého otce označoval, když se chtěl stát prezidentem. Přitom jeho tatínek byl za stalinisty Novotného velvyslancem ve Francii. A sám Petr Pithart v době, kdy mě sledovala StB a já nemohl vykonávat svou profesi v Bratislavě, dostudoval a u nás na Záhori dělal politruka čety na rakouské hranici. Řekl mi to jeden z jeho tehdejších nadřízených důstojníků."
Bál se zatýkání a rozkrádání
Pokud nebyl dogmatickým komunistou, proč tedy podepsal nechvalně proslulé Moskevské protokoly. Dubčekův syn tvrdí, že se otec bál masových čistek. Sověti prý měli připraveny sáhodlouhé seznamy lidí, kteří by byli obratem zatčeni a kdo ví, jak by to pak vypadalo.
Stejně tak se ale bál polistopadového vývoje po roce 1989, měl totiž strach z rozkrádání majetku a podle Pavola Dubčeka proti němu vytrvale brojil. Bohužel došlo přesně k tomu, čeho se otec obával, ale sám to nezažil v plné síle, protože v roce 1992 zemřel na následky autonehody. Pan Pavol si myslí, že nehodu jeho otce dodnes obestírá tajemství, které však už nejspíš nikdo neodhalí. Zájem na jeho smrti prý tehdy měla i KGB.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp