„Jak tedy ale máme Islámský stát porazit, když má ideologickou, morální a především neomezenou materiální podporu Saúdské Arábie a jejím prostřednictvím de facto i celého Západu?“ ptá se Šarapatka. Americký prezident Barack Obama se prý přitom nevyjadřuje k tomu, co se v Saúdské Arábii děje. Tamním lidem jsou přitom sekány ruce a stínány hlavy. Právě v této zemi se navíc daří radikální odnoži islámu – wahhábismu.
Saúdská Arábie ovšem není jediným spojencem „Západu“, který fakticky nebojuje proti Islámskému státu. Šarapatka poukazuje také na člena NATO – Turecko. „O vztahu Turecka k ISIL jsme se všichni mohli před nedávnem nejlépe přesvědčit, když turecká armáda týdny nečinně přihlížela ničení kurdského města Kobani a jiných kurdských měst Islámským státem, aniž jakkoli zasáhla. Jak by ne, ISIL totiž současně bojuje proti oběma nejúhlavnějším nepřátelům současného Turecka,“ podotýká poslanec.
V současné době Turecko připouští, že se do boje proti Islámskému státu zapojí výrazněji, ale trvá na tom, že je třeba svrhnout syrského prezidenta Bašára Asada. Bude zřejmě chtít zabránit i zrodu samostatného státu Kurdů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp