Dvouletý (Soukromníci): Prezident chce, aby lidé měli v peněženkách co nejméně

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

18.02.2022 16:28 | Zprávy

Prezident Miloš Zeman zkritizoval během projednávání státního rozpočtu v Poslanecké sněmovně mimo jiné i to, že jeho prostřednictvím vláda nijak nebrzdí dramaticky se zvyšující inflaci. Podle prezidenta platí úměra, že čím větší množství peněz zůstane lidem v peněženkách, tím větší bude inflace, a proto by vláda měla podle jeho slov znovu zavést superhrubou mzdu a vrátit se k původní sazbě daně z příjmu. Slova prezidenta však narazila jako kosa na kámen především u obránců živnostníků a podnikatelů.

Dvouletý (Soukromníci): Prezident chce, aby lidé měli v peněženkách co nejméně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michal Dvouletý

„Zvýšení množství peněz v peněženkách znamená více peněz k oběhu. A více peněz k oběhu znamená růst cenové hladiny, tedy inflaci. Zde vidím další chybu. V nedostatku odvahy vrátit se k původní daňové sazbě, tím zvýšit příjmy rozpočtu o 90 miliard korun,“ řekl prezident Miloš Zeman.

S tím však nesouhlasí Michal Dvouletý, místopředseda Strany soukromníků ČR. „Jinými slovy nám pan prezident vzkázal, že máme mít co nejméně peněz, abychom co nejméně utráceli, a že bude lepší, když si tyto peníze sebere stát,“ kroutí hlavou nad výroky prezidenta politik z Uherského Hradiště.

„Já jsem naopak přesvědčen o tom, že peníze patří lidem, ne státu, a lidé si budou nejlépe sami rozhodovat o tom, za co a kdy je utratí. A je falešná iluze, že občané budou roztáčet inflační spirálu výrazně více než stát z peněz, které vybere od občanů a podnikatelů,“ domnívá se Dvouletý, který zároveň pochválil vládu za snížení deficitu státního rozpočtu o přibližně 97 miliard korun.

„Na druhou stranu musím upozornit na to, že avizované snížení deficitu státního rozpočtu je dosaženo tím, že vláda počítá díky vyšší inflaci s růstem cen, a tedy s vyšším výběrem některých daní. Zároveň z rozpočtu vyřazuje některé zásadní investice, např. v rezortu ministerstva obrany, o kterých stejně již dnes ví, že je nestihne do konce roku realizovat,“ upozornil místopředseda Soukromníků.

Za velmi nebezpečné považuje zmražení plateb státu za státní pojištěnce. „Obávám se, že to způsobí jen další finanční problémy ve zdravotnictví, které mohou vést ke zhoršení kvality a dostupnosti zdravotní péče a k dalšímu prohloubení personální krize, která dlouhodobě trápí celé zdravotnictví. Obzvláště v situaci, kdy je zdravotnictví zdecimováno pandemií covidu-19, považuji tento krok vlády za velmi neprozíravý,“ dodal Dvouletý.

Podle Soukromníků potřebují veřejné finance zásadní reformu, která musí spočívat v nikoliv jen symbolické redukci státního aparátu.

„Je třeba zrušit či alespoň změnit desítky zákonů, zrušit či sloučit některé zbytečné státní instituce, snížit míru státních regulací a byrokracie, abychom mohli mít naději, že jednou budeme žít ve štíhlém a úsporném státu. Bez těchto zásadních reforem budou jakékoliv další snahy o vyrovnaný státní rozpočet jen marným bojem s větrnými mlýny, anebo budou vytvářet tlak na zvyšování daní či na zavádění dalších, třeba i skrytých odvodových povinností,“ domnívá se Michal Dvouletý.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pokus znovu protlačit Istanbulskou úmluvu končí příměrem k souloži

12:45 Pokus znovu protlačit Istanbulskou úmluvu končí příměrem k souloži

Jako nehoráznost a prznění demokracie označují senátoři plán vládní zmocněnkyně Šimáčkové Laurenčíko…