„Je to návrh ruské strany a Evropské unie uspořádat čtyřstranná jednání," řekl ukrajinský ministr Jurij Prodan podle agentury Reuters. Dodal, že schůzka v Bratislavě se zvažuje, ale dosud ji Evropská komise nepotvrdila.
Evropská komise ale s rozhovory s Ruskem, Slovenskem a Ukrajinou o energetice, které by se měly konat ve čtvrtek v Bratislavě, nepočítá. „Nepočítá se s tím, že by se komisař Günther Oettinger zítra v Bratislavě zúčastnil čtyřstranné schůzky se zástupci Ukrajiny, Ruska a Slovenska," uvedla komisařova mluvčí podle Reuters.
Komisař Oettinger se podle agentury ITAR-TASS sice snaží domluvit si s partnery z Ruska a Ukrajiny první schůzku, ale jednání ke konkrétnímu datu dosud nedospěla.
Slovensko chce od EU záruky, že za plyn dodaný Ukrajině dostane zaplaceno
Podle ruského, státem kontrolovaného koncernu Gazprom Ukrajina dluží 2,2 miliardy dolarů (skoro 44 miliard korun) za již dodaný plyn. Gazprom uvažuje o tom, že za další dodávky bude vyžadovat platby, což podle Reuters zvyšuje riziko, že Rusko dodávky přeruší vůbec. Ruský prezident Vladimir Putin již vyzval vůdce evropských zemí k jednáním o dodávkách ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy, kde ruský plyn pokrývá skoro třetinu spotřeby.
Zástupci slovenské a ukrajinské strany se minulý týden nedohodli na zpětných dodávkách zemního plynu ze Slovenska na Ukrajinu. Slovenské ministerstvo hospodářství nicméně následně podle agentury Reuters uvedlo, že obě strany hodlají memorandum o dodávkách plynu podepsat 28. dubna. Dodávky plynu přes slovenské území by snížily energetickou závislost Kyjeva na Rusku, s nímž je Ukrajina poslední týdny v ostrém politickém sporu.
Slovenský premiér Robert Fico dříve uvedl, že Bratislava požaduje od EU záruky, že po případném zahájení zpětných dodávek plynu na Ukrajinu dostane Slovensko za plyn zaplaceno.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vam, čtk