Eisen zůstane v Praze, získal souhlas souhlas amerického Senátu

13.12.2011 6:32 | Zprávy

Velvyslanec Spojených států Norman Eisen zůstane v Praze. Americký Senát jej v noci na dnešek potvrdil ve funkci. Odvrátil tak nedobrovolný návrat velvyslance do vlasti, který mu na přelomu roku bez souhlasu amerických zákonodárců hrozil.

Eisen zůstane v Praze, získal souhlas souhlas amerického Senátu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Žižkovský vysílač

Proti Eisenovu potvrzení se v Senátu dlouhodobě stavěl republikán Charles Grassley, jenž nynějšímu velvyslanci a bývalému poradci prezidenta Baracka Obamy pro etiku vytýkal pochybení z minulosti. Šéf Bílého domu nakonec loni v závěru roku svého spolupracovníka do Prahy poslal bez souhlasu Senátu. Takové jmenování by ale vypršelo se závěrem nynější schůze amerických senátorů na konci roku.

Eisen proto ve Spojených státech intenzivně vyjednával a snažil se přesvědčit Grassleyho, že je vhodným kandidátem na velvyslance v Praze. Senátorovi vadilo, že podezření, že Eisen se v minulosti nezachoval příliš eticky při odvolání vysoce postaveného úředníka, který kritizoval prezidentovy spolupracovníky. Šlo o generálního inspektora Společnosti pro národní a komunitní služby Geralda Walpina, kterého Obama odvolal v červnu 2009.

Bývalý Obamův poradce mimo jiné podle Grassleyho při vyšetřování záležitosti v Kongresu nemluvil pravdu. Eisen nakonec Grassleymu napsal osobní dopis, v němž se mu omluvil. "Mým záměrem samozřejmě nebylo jakkoliv uvést zaměstnance (Kongresu) v omyl. Pokud ale mé odpovědi byly nejasné, či jsem odmítnutím odpovědět na otázky vytvořil zmatek, je mi to líto a upřímně se omlouvám," napsal velvyslanec v dopise, který Grassleyho kancelář poskytla washingtonskému zpravodaji Českého rozhlasu.

Senátoři potvrdili Eisena ve funkci

Senátor po Eisenově pokání svou námitku stáhl. Nakonec to ale nebylo potřeba. Demokraté v Senátu iniciovali hlasování o ukončení rozpravy o nominaci, kterým by senátorovu námitku tak jako tak zvrátili. Hlasování bylo úspěšné, hned po něm pak senátoři většinou 70 hlasů ze 100 potvrdili Eisena ve funkci. Grassley ale ze svých výhrad k americkému velvyslanci v Praze neslevil a v obou případech hlasoval proti.

Za Eisena se před hlasováním postavili vlivní senátoři Joe Lieberman (nezávislý) a John Kerry. Lieberman mimo jiné uvedl, že Eisena zná z Washingtonu osobně ze synagogy, a vyzdvihl jeho osobní kvality. Stejně jako Kerry také chválil velvyslancovo roční působení v Praze. "Pro vzájemné vztahy obou zemí by bylo extrémně rušivé, pokud bychom ho nepotvrdili," uvedl Lieberman.

Nový americký velvyslanec se funkce ujal letos 28. ledna. Stalo se tak po více než dvouleté nepřítomnosti velvyslance USA v Praze, která kalila česko-americké vztahy. Z americké strany je nyní přítomnost velvyslance v Praze důležitá mimo jiné i kvůli zájmu Washingtonu o vítězství americké firmy Westinghouse v tendru na dostavbu Temelína. Eisen tuto záležitost označil za jednu ze svých priorit.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par, čtk

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Že by ten hulvát Trump přece něco dělal dobře?“ Česká média zděšena, ale Dušan Neumann ví, o co jde

15:25 „Že by ten hulvát Trump přece něco dělal dobře?“ Česká média zděšena, ale Dušan Neumann ví, o co jde

Publicista Dušan Neumann si otevřel velké deníky a přes internet pustil ČRo Plus, kde slyšel jen: „T…