Embargo na dovoz ruských ropných produktů. Toto vás čeká na pumpách

04.02.2023 9:35 | Kauza

Embargo na dovoz ruských ropných produktů začíná zítra. Klesne-li cena stejně jako před dvěma měsíci po embargu na ruskou ropu, se teprve uvidí. „Rusko postupně ztrácí Evropu jako odbytiště pro své energetické komodity,“ tvrdí ředitel EGÚ Brno Michal Macenauer. Podle Ivana Indráčka, předsedy Unie nezávislých petrolejářů ČR, na čerpacích stanicích dojde ke zdražení.

Embargo na dovoz ruských ropných produktů. Toto vás čeká na pumpách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stojan čerpací stanice

Na od zítra začínající embargo na dovoz ruských ropných produktů se přepravci a ropné rafinérie, jež zpracovávají ropu při dodržování maximálních bezpečnostních a ekologických požadavků na kvalitu ropných produktů, připravovali osm měsíců. Jak se zákaz dodávat od počátku února ruskou ropu do zemí uplatňujících cenový strop, který v úterý podepsal ruský prezident Vladimir Putin, projeví v Česku, se teprve uvidí, uvádí sobotní Mladá fronta Dnes.

Když bylo před dvěma měsíci zavedeno embargo na ruskou ropu, cena benzinu i nafty pár dnů po zavedení klesla dokonce na hodnotu nižší, než byla před začátkem války na Ukrajině. Ukrajina byla napadena Ruskem 24. února. Litr nafty tehdy stál 36,50 koruny a benzinu přibližně 37,50 koruny. Zda dojde ke zlevnění i nyní, není jisté.

Ředitel strategie společnosti EGÚ Brno Michal Macenauer markantní růst cen paliv neočekává. Pokud dojde ke zvýšení cen paliv, bude dle jeho slov pouze dočasné. „Rusko postupně ztrácí Evropu jako odbytiště pro své energetické komodity. S plynem je již téměř dokonáno, pracuje se na naftě,“ řekl Macenauer.

Jiný názor na změnu cen paliv má Ivan Indráček, předseda Unie nezávislých petrolejářů České republiky. Ke zdražení pohonných hmot na čerpacích stanicích dojde. Změna však nebude náhlá kvůli předzásobení skladů ruským zbožím evropských dovozců a skladovatelů. „Ze statistik je vidět, že dovozy z Ruska v posledních měsících dosahovaly rekordních objemů,“ dodává pro dokreslení situace. V předchozích letech činil podíl Ruska na evropském dovozu nafty 35 %, přičemž nahrazení takého objemu může být problematické.

Nahrazení ruské nafty vyvolá změnu v dopravě. Zdražení dopravy může být v konečném důsledku i jedním z hlavních důvodů zdražení ropných produktů. Lodě budou muset obeplouvat polovinu zeměkoule, až z Číny, či poplují přes Atlantik z Arabského poloostrova a doprava se tak oproti dosavadní cestě lodí, která představovala pouze cestu Baltem, prodraží. Dalším aspektem nárůstu cen může být podle Indráčka i iracionální chování spekulantů. Stejně tomu bylo po vypuknutí války na Ukrajině, kdy právě panika na trhu byla jedním z důvodů enormního skoku v růstu cen.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luk

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

A tak to Rusku, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseNechtík , 04.02.2023 10:10:21
zase nandáme tím, že budeme mít další zboží nedostatkové a za vysoké ceny. A Rusko si zatím našlo jiné trhy a bude prodávat za vyšší ceny. Slovy pana Wericha: : ... tak kdo je tady blbej..?

|  7 |  0

Další články z rubriky

„Nejdražší rok v mém životě. Vláda je na hov*o.“ Zdrcení Češi promluvili

12:48 „Nejdražší rok v mém životě. Vláda je na hov*o.“ Zdrcení Češi promluvili

Jak byl pro vás z hlediska životních nákladů drahý loňský rok? Co vás stálo nejvíc? Bude tento rok v…