Konzervativci proti předchozím volbám ztratili 1,8 procentního bodu a téměř celý tento propad jde podle odhadů na vrub bavorské Křesťansko-sociální unii (CSU). Naopak SPD získala o sedm procentních bodů více než v roce 2009. Podle analytiků k tomu velkou měrou přispěl volební lídr Martin Schulz, který je kandidátem všech evropských socialistických stran na předsedu Evropské komise. Třetina voličů SPD v průzkumech uvedla, že dává svůj hlas této straně právě kvůli Schulzovi.
Na třetím místě v nejlidnatější zemi Evropské unie skončili podle odhadů Zelení s 11 procenty, postkomunistická Levice získala osm procent. Zástupce do Štrasburku a do Bruselu pošle i liberální Svobodná demokratická strana, která by měla získat tři procenta hlasů. K úspěchu jí pomohlo zrušení pětiprocentního volebního prahu před letošními volbami.
Do europarlamentu se možná dostanou i němečtí Piráti
Není ale vyloučeno, že se do Evropského parlamentu dostanou i okrajové strany. Německo bude mít v novém parlamentu 96 zástupců, a proto k získání mandátu stačí i zisk mírně nad jedno procento hlasů. Kolem této hranice se podle odhadů pohybují Piráti s 1,3 procenty, Strana ochránců zvířat s 1,1 procenty a krajně pravicová Národnědemokratická strana Německa (NPD) s 0,8 procenty.
Volební účast v Německu podle odhadů dosáhla 48 procent, hlasovat přišlo o 4,7 procenta lidí víc než při minulých evropských volbách. Obrátil se tak dlouhodobý sestupný trend účasti při eurovolbách. Účast při hlasování byla nejvyšší od roku 1994.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk