Faktury za elektřinu. Nové položky, vyšší ceny, tuší expert po zprávě z Bruselu

12.10.2024 12:51 | Komentář

Mario Draghi ve Zprávě o konkurenceschopnosti EU uvádí, že Evropa zaostává za USA a Čínou ve velké míře i vinou vysokých nákladů na energie. „Ale nemůže přiznat, že hlavní příčinou je nárůst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie,“ poukazuje na slabinu Draghiho závěrů energetický expert Vladimír Štěpán. Okolní státy, které jsou čistými dovozci elektřiny, ovšem mají podstatně nižší ceny elektřiny než Česko, které je čistým exportérem elektřiny. „To nelze vysvětlit jinak, než že tyto státy mají své národní vlády, které nenechávají své občany tolik okrádat,“ říká pro ParlamentníListy.cz Ivan Noveský.

Faktury za elektřinu. Nové položky, vyšší ceny, tuší expert po zprávě z Bruselu
Foto: Twitter právničky D. Kovářové
Popisek: Faktura za energie

Zpráva o konkurenceschopnosti EU, kterou vypracoval exprezident Evropské centrální banky Mario Draghi, uvádí, že Evropa zaostává za USA a Čínou ve velké míře i vinou vysokých nákladů na energie, které převyšují úroveň na ostatních kontinentech. Bývalý italský premiér v ní ale tvrdí, že není možné, aby při neustálém zvyšování podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny platili evropští spotřebitelé o 158 procent vyšší cenu než ti američtí. Přesto se při prezentaci tohoto materiálu s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou Draghi shodl na tom, že zelená transformace ekonomiky je namístě a musí být dotažena do konce. Přitom těžko může někdo předpokládat, že přechod k čistším zdrojům elektřinu zlevní.

Podle Ivana Noveského, který v roce 2001 zakládal Energetický regulační úřad a v letech 2016 až 2017 byl jeho 1. místopředsedou, přesto mají evropská energetika a životní prostředí ještě šanci v boji se sebevražednou bruselskou politikou „zelené“ ideologie. „Pan Draghi v té zprávě přesně vyhodnotil, že současná hospodářská politika směřuje Evropu do propasti. Popsal i skutečnost, že Evropu, a tedy i Českou republiku, do propasti táhnou především ceny energií. Pokud česká firma platí za elektřinu 3,32 Kč/kWh a stejná firma v USA zaplatí za stejnou elektřinu 0,91 Kč/kWh, tak nemůže ta česká té americké konkurovat,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Ivan Noveský.

OZE nejsou obnovitelné, ale občasné zdroje energie

Anketa

Obáváte se odklonu České republiky od jádra EU?

hlasovalo: 18228 lidí
To, že má Evropa neuvěřitelně vysoké, doslova likvidační, ceny energií, podle něj vidí asi každý spotřebitel. „Skutečný důvod těchto vysokých cen energií se ale v jednotlivých státech Evropské unie dost liší, stejně jako se liší i výše těchto cen. Obecně roste povědomí občanů, že za vysoké ceny energií může pouze z Bruselu se šířící nesmyslná ideologie rudo-hnědo-zelených extrémistů, zvaná Green Deal, která navíc popírá fyzikální a ekonomické zákony. To je sice důležitý, ale nikoliv jediný důvod,“ podotýká Ivan Noveský se svými 47 lety zkušeností z práce v oblasti energetiky.

To se částečně týká evropských cen elektřiny, které jsou velmi negativně ovlivňovány dotacemi a náklady spojenými s obnovitelnými zdroji energie. „Problém je v tom, že OZE jsou ve skutečnosti občasné zdroje energie. Tyto občasně fungující zdroje mají ekonomický a energetický smysl pouze v rozumně nastaveném energetickém mixu a bez nesmyslných bruselských daní zvaných povolenky CO2. Proto například Čína sice mohutně staví obnovitelné zdroje energie, ale současně ještě mohutněji staví uhelné, vodní a jaderné elektrárny, což bohužel v České republice ani v Evropě není tzv. ‚in‘, protože takové počínání je v přímém rozporu s ideologií Green Dealu. I proto se cena elektřiny v Evropě zvyšuje,“ zdůvodňuje expert.

Draghi se dostal do nelogického a neřešitelného rozporu

„Draghi pochopil, že vysoké ceny elektřiny a plynu jsou příčinou ekonomické krize v Evropské unii. Nemůže ale přiznat, že hlavní příčinou je nárůst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Těžařský gigant BP tento týden uvedl, že ruší cíl snížit těžbu ropy a plynu a zvýšit výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů energie o 40 procent. Investoři totiž o akcie společnosti BP ztratili zájem, když jejich hodnota prudce klesla. Každému je totiž jasné, že výroba z OZE vede ke ztrátě konkurenceschopnosti a ekonomickým ztrátám,“ říká pro ParlamentníListy.cz Vladimír Štěpán.

Člen Institutu pro energetiku a člen expertní skupiny Energie není luxusní zboží poukazuje i na to, že podobně postupuje i společnost Shell, jejich strategii přechodu z ropy na plyn pomohl realizovat. „Tím, že Draghi nepřiznal, že hlavní příčinou je nárůst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie, se dostal do nelogického a neřešitelného rozporu. Pokud se prezidentem Spojených států stane Donald Trump, je odchod od zelené strategie zvané Green Deal jistý. Zelená strategie je ve skutečnosti hnědá, výsledkem bude zvýšení emisí, místo poklesu na nulu,“ tvrdí Vladimír Štěpán.

Jiné národní vlády nenechávají své občany tolik okrádat

Podle Ivana Noveského jsou ovšem jinou otázkou rozdílné ceny elektřiny pro domácnosti ve střední Evropě, kde je Česká republika velkým a dlouhodobým exportérem elektřiny. „Jak je vůbec možné, že okolní státy, které jsou čistými dovozci elektřiny, mají podstatně nižší ceny elektřiny než Česká republika, která je čistým exportérem elektřiny? Pokud průměrná cena pro domácnost (2. pololetí 2023 dle Eurostatu a OECD) byla v Polsku 5,40 Kč/kWh a v Maďarsku 2,82 Kč/kWh oproti 7,87 Kč/kWh v České republice, když u nás byla v roce 1996 celková průměrná cena pro domácnost 1 Kč/kWh, nelze to vysvětlit jinak, než že tyto státy, stejně jako Slovensko, mají své národní vlády, které nenechávají své občany tolik okrádat,“ míní odborník na energetiku.

Na rozdíl od elektřiny je Česká republika závislá na dovozu plynu. „Otázka cen plynu v České republice však přímo nesouvisí s ideologií Green Dealu, ale o to více souvisí s politickou bruselskou ideologií, která se dlouhodobě snaží ‚zarazit‘ východní a střední Evropě bezpečné a laciné potrubní dodávky ruského zemního plynu přes Ukrajinu. Problém je ale v tom, že ruský či americký zemní plyn, který do západoevropských přístavů ve zkapalněném stavu (při teplotě mínus 162 stupňů Celsia) vozí tankery, vychází, navíc včetně tranzitu přes Německo, mnohem dráž než dodávky plynu potrubím přes Ukrajinu,“ upozorňuje zakladatel Energetického regulačního úřadu.

Ideologie zelené transformace ekonomiky je cesta do pekel

Proto se pak podle něj nelze divit, že průměrná cena pro domácnost (2. pololetí 2023 dle Eurostatu a OECD) byla na Slovensku 16,05 Kč/m3, v Maďarsku 8,94 Kč/m3 a v České republice šílených 29,37 Kč/m3. „Přitom ještě v roce 1996 byla celková průměrná cena pro českou domácnost 3 Kč/m3. V zájmu českých občanů, průmyslu a zemědělství lze tedy pouze doufat, že u příští české vlády zvítězí zdravý rozum a národní zájmy a vydá se cestou Rakouska, Maďarska a Slovenska za bezpečným a laciným zemním plynem,“ zdůrazňuje pro ParlamentníListy.cz Ivan Noveský.

„V čem se pan Draghi buď mýlí, nebo co raději nechce slyšet, je skutečnost, že ideologie pokračování a dokončení zelené transformace ekonomiky je přímá cesta do pekel. A pokud budou pan Draghi s předsedkyní Evropské komise paní von der Leyenovou dále pokračovat ve vzývání svého green-dealového boha, definitivně tím zlikvidují poslední zbytky konkurenceschopnosti Evropy. A pokud má pan Draghi, alespoň dle své zprávy, v úmyslu naši generaci a hodně následujících generací obyvatel Evropy předlužit úvěry na realizaci ekonomicky, energeticky a ekologicky nesmyslných greendealových projektů pod vedením Evropské komise, pak je asi skutečně nejvyšší čas tento spolek opustit, dokud má Česká republika ještě trochu šanci na restart, který ostatně opět slibuje český premiér,“ konstatuje odborník.

Zprávy, že se česká ekonomika zlepší, jsou ideologické nepravdy

Vladimír Štěpán poukazuje na to, že si zelená transformace vyžádá biliony eur. „A zároveň povede k dalšímu zvyšování cen elektřiny, a tím i rozdílu mezi cenou elektřiny v USA a v Evropské unii. Na fakturách za elektřinu budou nové položky za sdílení elektřiny datová centra, u stávajících položek, jako jsou systémové služby a poplatek za distribuci, dojde i k několikanásobnému zvýšení. Je celkem jasné, že cílem Evropské unie je nedostatek elektřiny a zvýšení cen elektřiny, ne její snížení tak, jak to stanovuje Green Deal. To povede ke zničení průmyslu a nárůstu nezaměstnanosti. V rámci Evropské unie v tomto jsou a budou stále více na čele Česko a Německo,“ připomíná expert.

„I když se to nezdá, u Draghiho se jedná o jakýsi pokus k návratu ke zdravému rozumu, zatímco von Leyenová a premiér Fiala jsou jenom poslušní vykonavatelé ideologických cílů Green Dealu. Pokud se má tento trend změnit, musí se zrušit Green Deal jako celek. Pro příklad z Evropy, který dokazuje, že se čeští politici nemohou vymlouvat na Green Deal, je fakt, že Maďarsko má 3x nižší ceny elektřiny a plynu než Česká republika, a tento rozdíl se dále zvýší. Zprávy z mainstreamového tisku, že se česká ekonomika zlepší, jsou jenom ideologické nepravdy,“ dodává pro ParlamentníListy.cz Vladimír Štěpán.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Vláda vyplácí stamiliardy na Ukrajince

To tvrdí SPD včetně vás. Zajímalo by mě, zda lze přesně někde dohledat, kolik a za co vláda peníze Ukrajincům vyplácí? A chápu to dobře, že vy byste Ukrajincům nedali vůbec nic? A poskytly byste jim vůbec azyl? A jestli ano, tak jak by to fungovalo v praxi? Protože když by nedostali žádnou finanční ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 20 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

„Neověřili, jen opsali.“ Neziskovka dala seznam „dezinformátorů“, redakce šíří. Zpochybněno

14:50 „Neověřili, jen opsali.“ Neziskovka dala seznam „dezinformátorů“, redakce šíří. Zpochybněno

Nezisková organizace Prague Security Studies Institute (PSSI) se rozhodla stvořit seznam internetový…