Fašista, pytel sraček, svobodní zednáři, zoofilie. Sledovali jsme, jak šli k urnám Francouzi

26.05.2019 14:58 | Zprávy

REPORTÁŽ Prezident Emmanuel Macron nebo Marine Le Penová. Dva galští kohouti na jednom bojišti. Někteří Francouzi se dokonce chystají volit tak, aby v eurovolbách nevyhrál ten druhý. Zjišťovali jsme přímo na místě, jaké jsou nálady voličů v jednom ze dvou motorů Evropské unie.

Fašista, pytel sraček, svobodní zednáři, zoofilie. Sledovali jsme, jak šli k urnám Francouzi
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Ve Francii se budou v neděli konat volby do Evropského parlamentu. Nejen Paříž je polepena předvolebními plakáty

„Macrona už volit nebudu. Jako prezident mě zklamal. Zlatý hošík ve zlatém fraku, co myslí jen na sebe. Například se žlutými vestami nechal situaci vyhrotit, pak ustoupil, aby následně v podstatě nechal jejich požadavky v celonárodní diskusi vyhnít. A potřebné reformy se zase odkládají. To není dobrý lídr, to je tanečník mezi problémy,“ říká rozhořčeně úřednice z pošty Anaise. Proto se rozhodla volit Touhu po Evropě a hlavně levicového kandidáta Raphaëla Glucksmanna.

Ostatně právě nyní sedmačtyřicet milionů registrovaných voličů z více než sedmašedesáti milionů obyvatel Francie chodí vhazovat své lístky do uren.

Kluci a holky z plakátů

Před každou volební místností ve Francii by měla stát plakátovací plocha, na niž mohou jednotlivá politická uskupení vylepit své předvolební plakáty. Tohoto práva však využila, jak vidno přímo na místě, tak polovina subjektů ucházejících se o hlasy voličů. Mimo vymezené plakátovací plochy by se žádné poutače pod hrozbou pokut a soudů neměly objevit, ale realita je jiná. Často na Francouze shlížejí tváře kandidátů z většiny volných ploch. ParlamentníListy.cz prošly centrem, ale i okrajovými chudými čtvrtěmi Paříže. Všude si voliči s portréty politiků kreativně pohráli.

„Fašista!“ stojí psáno u kandidáta Národního sdružení, teprve třiadvacetiletého Jordana Bardella, jenž se z plakátu usmívá po boku své šéfky Marine Le Penové. Mladíček má do tváře, alespoň nedaleko nedávno vyhořelé katedrály Notre-Dame, přimalovanou hitlerovskou patku. Ostatně hodně podobnou výzdobu má valná většina plakátů nacionalistických či po frexitu toužících formací, nejsou-li úplně potrhané. Kupodivu jediný plakát jedné ze tří zúčastněných stran vzniklých z hnutí žlutých vest, na němž jsou zkrvavené tváře neúnavných demonstrantů, našly ParlamentníListy.cz poblíž obchodního centra Forum des Halles, které vyrostlo na místě bývalé hlavní městské tržnice známé ze Zolova románu Břicho Paříže.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blbost“, kterou nikdo nečeká. Hrozí od Trumpa k Ukrajině

9:20 „Blbost“, kterou nikdo nečeká. Hrozí od Trumpa k Ukrajině

Titulky západních médií jsou co se týče Ukrajiny pesimistické, všímá si ve své nové analýze analytik…