Česká republika je připravená podpořit zákaz dovozu ruské ropy do Evropské unie, pokud bude mít odklad do té doby, než bude navýšena kapacita ropovodů. Ve středu to po jednání kabinetu prohlásil premiér Petr Fiala. Odklad chce uvést o dva až tři roky. Nepřipadá vám to eufemisticky řečeno jako věta z nějaké absurdní frašky? Vždyť je to v podstatě groteskní anachronismus?
Řekl jste to v podstatě za mě. Tímto způsobem může každý souhlasit s čímkoliv, protože nikdo z nás neví, co bude za nějaké 3 roky. Takže ANO, ale zatím NE - to je skutečně slovo do pranice...
Tak se vraťme zase pěkně zpátky na zem, když už nám nebe nadělilo (respektive bohužel my sami) Fialovu vládu. Slováci a Maďaři jsou proti, Němci se ocitli v kleštích, které si na sebe ovšem sami dlouhodobě vytvářeli - to všechno jednoznačně referuje o tom, že EU se v této věci nesjednotí. Pokud tedy nebudeme brát v potaz souhlas typu – my souhlasíme, ale tři roky ještě vlastně nesouhlasíme – to je přece k smíchu! Naopak, když vydáme takovéto primitivní signály, tak to může být Rusům leda tak pro legraci a zareagují tak, že všechny kohoutky naráz zavřou - a vyřeší tu situaci za nás. Čímž nám (Evropě) alespoň názorně předvedou, jak by to tady s okamžitým nástupem nulového importu jejich fosilních paliv reálně vypadalo.
Hovořil jste o Německu – nakolik se jeho politický odklon od Ruska, jenž se ovšem počítá zatím jen v řádu týdnů, zobrazil i v té otázce importu ruského plynu a ropy, když Němci otevřeně říkají, že při absenci těchto komodit (z Ruska) by nastal v německé ekonomice naprostý chaos? Nastal tam nějaký progres?
Tady je potřeba podívat se do historie, kde vidíme, že až na období 1941-1945 k sobě Rusko a Německo měly vždy velmi blízko a navázaly úzké diplomatické a obchodní vztahy. Ale zatím jsem si tedy nevšiml, že by někdo udělal něco pro to, aby se tu vazbu podařilo rozetnout. To je spíše součást oficiální americké doktríny – oddělit tyto dvě země od sebe. Ale musíme si uvědomit, že v tuto chvíli Němci nejsou jen spotřebitelem, ale i dovozcem ruského plynu, takže zastavení dodávek plynu by tvrdě dopadlo na další země, hned v první řadě samozřejmě na Česko.
Německý kancléř Olaf Scholz je kritizován jako velmi nerozhodný a také nevýrazný politik, zatímco Emmanuela Macrona, který byl čerstvě znovu zvolen francouzským prezidentem, mnozí považují za jakéhosi mluvčího Evropy a vedoucí osobnost EU, přebírající otěže po Angele Merkelové.
Tak s tím já rozhodně nemohu souhlasit. Emmanuel Macron je pro mě nedospělý politik.
Nicméně tento, jak vy říkáte nedospělý politik si v tomto týdnu volal (už poněkolikáté během konfliktu na Ukrajině) s ruským prezidentem Vladimírem Putinem, se kterým (patrně) domlouvá uzavření míru i možné kompromisy a navenek velmi sebevědomě vystupuje jako zástupce či dokonce zachránce Evropy, který jediný má sílu a mandát válku ukončit a dosáhnout konsensu.
Tady je především otázka, jaké kompromisy on může vůbec Putinovi nabízet? Vždyť jakákoliv jiná geopolitická konstelace, než ta, daná reglementem Budapešťského míru, který v roce 1994 přesně definoval, jak má být území Ruska a Ukrajiny uspořádáno, je v zásadě špatná. Cokoliv, co bude mimo tento rámec, nazývám jednoznačně prohrou a je to pro mě nepřijatelné. Nemůžeme ustoupit agresi a imperiálnímu tlaku Ruska. To by byla velká a dost možná osudová chyba!
Obáváte se, že Rusko stále zahrnuje do svého perimetru i oblast bývalého východního bloku?
Podle toho, že prezident Putin se opakovaně odvolává na geopolitické uspořádání sfér vlivu, které vzešlo z konferencí čtyř vítězných mocností (USA, Velká Británie, Francie a SSSR), konaných během a těsně po druhé světové válce, tak obavy určitě mám. Rusko nás a další země východní a střední Evropy v čele s Polskem zkrátka vidí jako oblast, kterou by mělo mít pod kontrolou, která mu vlastně historicky po právu náleží, což je sice absurdní, ale i na základě dobře cílené propagandy tomu většina Rusů prostě věří.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Tomáš Procházka