Fiala konečně „zastropoval“ i pro velké firmy. Při pohledu do zahraničí ale mnozí posmutněli. Zde je důvod
15.12.2022 20:22 | Komentář
Vláda schválila pro rok 2023 pro velké firmy stejný strop ceny energií jako pro občany. Už v září kabinet rozhodl, že cena silové elektřiny pro občany bude šest tisíc korun za megawatthodinu a tři tisíce korun za megawatthodinu plynu, obojí včetně DPH. „Zvolili jsme cestu, která je administrativně nejvýhodnější,“ uvedl k tomu ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). ParlamentníListy.cz se ptaly: Je tato pomoc dostatečná? Je to dobře, nebo ne?
reklama
„Je to maskování inflačních tlaků, které tím nejsou nijak zrušeny. Deficit státního rozpočtu, který se tím navýší, dál působí proinflačně. Dobrý přístup to tedy není,“ objasnila Markéta Šichtařová, ekonomka, spisovatelka, blogerka, ředitelka společnosti Next Finance s. r. o.
„Způsob, jakým jsou stanoveny stropy v České republice, je dvakrát špatný. Je velmi nákladný pro státní rozpočet a zároveň je příliš vysoký. Energie jsou zastropovány na mnohem vyšší úrovni než v sousedních zemích. A to způsobí firmám velké potíže. My jsme navrhli funkční systém už v únoru. Vláda bohužel problém energií zanedbala,“ je přesvědčen Michal Šmarda, předseda ČSSD, starosta Nového Města na Moravě.
„Určitě je dobře, že stát firmám s energiemi pomůže. Plošná podpora je pro administraci nejjednodušší, ale lepší by byla členěná podpora pro energeticky náročná odvětví. Jenže, jako vždycky, chybí precizní databáze firem podle výroby. Je to stejné jako u sociálních dávek. Chybí nástroje pro jasnou, ale selektivní pomoc. Stát vyhazuje miliardy za digitalizaci, ale přednost mají programy, které šikanují občany, místo programů, které lidem pomáhají. Určitě raketový růst energií tolik netrápí IT firmy, jako slévárny nebo kovovýrobu či sklárny. Ale celkově se asi moc více nedá dělat s tím, aby dotace stát vůbec finančně přežil,“ vysvětlil František Laudát, předseda Klubu angažovaných nestraníků, bývalý předseda poslaneckého klubu TOP 09 a STAN.
„Obecně si nejsem jist, jestli je dobrý nápad stavět velké firmy na stejnou úroveň jako občany. Vytápění domácností by mělo mít přednost před zisky těchto firem,“ myslí si Mikuláš Peksa, europoslanec za Pirátskou stranu, předseda Evropské pirátské strany.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.