Fialova vláda nic nového nevymyslí. Čísla jsou jasná. Ale... Část lidí už nepřesvědčí nic, říká doktor Voleman ke covidu

18.11.2021 18:48 | Zprávy

„Nechápu absolutně, proč lidi odmítají. Možná si odmítáním očkování vzali evoluční výhody z pohledu biologického chování,“ říká Miloš Voleman, místopředseda Lékařského odborového klubu a lékař z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Podle něj je stále jedinou cestou z epidemie vakcinace a kvůli zdraví rozhodně nepovažuje omezení neočkovaných za diskriminační.

Fialova vláda nic nového nevymyslí. Čísla jsou jasná. Ale... Část lidí už nepřesvědčí nic, říká doktor Voleman ke covidu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miloš Voleman

Miloš Voleman neočekával tak velký nárůst nově nakažených: „Myslím, že to nikdo nečekal. Mutace viru jsou jednak nakažlivější, takže jejich přenos je snadnější a druhá věc, že protiepidemická opatření nejsou oproti loňsku tak přísná. Za třetí klesá účinnost očkování, takže lidé očkovaní v zimě nebo z jara ztrácejí imunitu. To jsou hlavní důvody, že nákaza rychle roste,“ řekl redakci. Se stoupajícími čísly se zhoršuje i situace ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, kde pracuje. „Situace se zhoršuje dost výrazně. Koncem minulého týdne jsme měli pět covidových oddělení a nyní v pondělí se do covidového režimu přeměnila klinika neurologická, ORL (ušní, nosní, krční, pozn. red.) a pak na interně. Přibližně osm oddělení je nyní covidových a v posledních dnech přibývalo deset až patnáct pacientů s covidem denně,“ uvedl Voleman.

Podle něj je stále jedinou účinnou zbraní proti viru očkování a účinnost ukazuje i průměrný věk hospitalizovaných pacientů – těch očkovaných a těch bez vakcíny. „Minulý týden byl průměrný věk hospitalizovaných 68 let, přičemž u očkovaných to bylo 78 let a u neočkovaných 63. Pacientům, kteří potřebovali jednotku intenzivní péče, bylo mezi očkovanými průměrně 82 let, mezi neočkovanými 62. Je jasně vidět, že jejich průměr je mírnější. Aktuálně nemocnice eviduje kolem stovky pacientů s covidem-19.“

Miloš Voleman se proto obává, že se zopakuje dění na jaře nebo z loňského podzimu, kdy byla zdravotnická zařízení zaplněna pacienty a fungování nemocnic omezeno. „Existuje varianta, že se dostaneme do stavu největší špičky zjara. Je to dost možné,“ podotkl. Aby se tak nestalo, nabádá k očkování. „I když se očkovaný nakazí, tak průběhy nemoci u takových pacientů nejsou těžké. To znamená, že lidé, kteří se infikují a mají očkování, mají mnohem nižší pravděpodobnost skončit v nemocnici a na JIP. Problém není v absolutním počtu nemocných, ale v počtu pacientů, kteří potřebují lůžkovou nebo intenzivní péči,“ popsal.

Testovat očkované nepřinese efekt

Odcházející vláda spustila očkovací kampaň, kde jsou vidět mrtvá těla či nemohoucí pacienti s hesly jako: Měl svoji pravdu. Měl spoustu výmluv. Voleman to srovnává s obrázky na krabičkách od cigaret. „To je v podstatě to samé, ale nevím, zda to lidi odnaučilo kouřit. A tohle bude stejné. Část společnosti už nepřesvědčí nic,“ řekl.

Redakce se lékaře a místopředsedy Lékařského odborového klubu ptala, zda by se měli testovat i očkovaní lidé, kteří mohou rovněž nákazu přenášet, i když třeba nemají projevy nemoci. „Je otázka, jak moc může očkovaný člověk přenášet virus, jak dlouho ten virus přežívá, a pokud se dostanete do kontaktu s očkovaným, jak dlouho může virus přežívat v aktivním stavu, aby se mohl šířit dál. Myslím, že ne moc dlouho. Očkované tělo se viru brání a většinou ani neonemocní. A zda by se měli testovat i očkovaní? Měli by se testovat, pokud mají symptomy, pak ano, ale pokud jsou očkovaní a nemají známky onemocnění, tak to není věc, která by zásadně přispěla k šíření epidemie,“ sdělil. Na rozpor, že očkovaní by se měli testovat jen v případě příznaků, zatímco sám tvrdí, že očkovaní většinou neonemocní nebo příznaky nemají, odpověděl: „Virus pronikne do organismu a začne se vylučovat dál, ale pokud se dostane do kontaktu s virem očkovaný, přežívá vir hlavně na vstupních místech, ale nedojde k rozvoji infekce, pak ten člověk virus nevylučuje. Laicky řečeno, pokud budete s někým, kdo má covid a infikujete se virem, budete ho mít chvíli v dýchacích cestách a můžete ho přenést kýcháním, ale zanedlouho už nebudete zdrojem, protože imunitní systém si s virem poradí. Ale jak říkám, je otázka, jak dlouho přežívá vir na sliznicích očkovaných a jak dlouho po přenosu,“ vysvětlil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ponížený český člověk už i toaletní papír tahá z Německa

4:44 Ponížený český člověk už i toaletní papír tahá z Německa

„U nás už i je ten hajzlpapír dražší,“ slyšíte v bavorských a saských supermarketech u českých hrani…