Podle Polčáka nemá smysl odvolávat Filipa z postu místopředsedy sněmovny za situace, kdy je jasné, že jej koalice podrží. Návrh ODS na odvolání Filipa proto Polčák označil za teatrální.
ODS dnes vyzvala k odvolání Vojtěcha Filipa z místopředsednického postu kvůli jeho výroku, který uvedl v kondolenci k úmrtí předlistopadového politika KSČ Vasila Biľaka. Filip uvedl, že na zvací dopis, který v roce 1968 podepsali někteří politici KSČ včetně Biľaka a který právně ospravedlnil okupaci Československa vojsky východního bloku, nyní existují různé názory.
V souvislosti s tímto kontroverzním Filipovým výrokem Polčák uvedl, že by sice imunita, kterou poslanci požívají i na své výroky, měla být zachována, ale měla by mít určité mantinely. Filipovo vyjádření označil za neurvalé.
Polčák odmítl paušální zrušení lustračního zákona. Ten je podle něj stále potřebný, protože i nyní je prý „řada lidí, kteří někomu něco podepsali, vydíratelných“. A někteří lidé jsou prý vydíratelní po desítky let.
Jaký smysl vlastně má poslanecká imunita?
TOP 09 navrhne přijetí pozměňovacího návrhu služebního zákona, který zakotví povinnost mít čisté lustrační osvědčení i pro ministry a jejich náměstky.
Polčák ke své včerejší rezignaci na post šéfa imunitního výboru uvedl, že by to udělal znovu. Svůj čin odůvodnil tím, že v celém policejním spise neviděl jediný důvod pro zahájení trestního stíhání pražského exprimátora Bohuslava Svobody. Podobný názor měli prý i další poslanci mandátového a imunitního výboru. Nakonec ale převážilo mínění poslanců z hnutí ANO, kteří jsou principiálně vždy pro vydání poslance. „Ale jaký je pak smysl poslanecké imunity?“ položil si v této souvislosti Polčák řečnickou otázku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam