Fischerova poradkyně: Neposlouchají nás, radši upřednostní zájmovou skupinu

12.12.2013 11:11 | Zprávy

Ekonomka a odbornice na daně Alena Vančurová se domnívá, že dosáhnout na miliardové daňové úniky je složité a řešení je prý hudbou budoucnosti. Poradní orgány politiků podle ní mají menší slovo než zájmové skupiny a za největší nešvar české daňové politiky považuje její příliš časté změny.

Fischerova poradkyně: Neposlouchají nás, radši upřednostní zájmovou skupinu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Ekonomka Alena Vančurová vede katedru veřejných financí na VŠE. O daních učí už od roku 1991 a v současnosti je v poradním sboru ministra financí. Deník Mf Dnes s ní přinesl rozhovor. K tomu, jaký mají poradci vliv na politiky, deníku řekla: „Opravdu nás neposlouchají. Nakonec dají na nějakou zájmovou skupinu, kterou potřebují do politického řešení. Například Hospodářská komora ČR má větší slovo než poradní skupiny.“

Na otázku, zda se dá dosáhnout na údajné stomiliardové daňové úniky, ekonomka řekla, že je to velmi složité. „Hranice mezi legálním vyhýbáním se dani a trestním konáním je velmi tenká. Uvědomte si, že daňová správa tahá za kratší konec provazu, úředníků jsou tisíce, proti nim však stojí milióny daňových subjektů a mezinárodní podnikatelské skupiny. Ty zisk distribuují celosvětově. Je to hlavně o velkém byznysu, který si řeší daně globálně pro celou skupinu,“ vysvětluje Vančurová s tím, že změna je v tomto ohledu prý hudbou budoucnosti.

Ke změně sazeb DPH Alena Vančurová deníku řekla, že každá další sazba strašně zvyšuje administrativní náklady. „Domnívám se, že tudy cesta nevede, že bychom neměli rozšiřovat počet sazeb. Zvlášť v našem prostředí, kdy hrozí, že to zase někdo změní,“ míní ekonomka. V české daňové politice považuje za největší nebezpečí právě to, že se příliš často dělají změny.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tři dodatečná vyšetřování. Eurokomise ještě přitvrdila proti Muskovi

21:19 Tři dodatečná vyšetřování. Eurokomise ještě přitvrdila proti Muskovi

Evropská unie opět přitvrdila ve svém vyšetřování sociální sítě X Elona Muska a žádá po ní vydání in…