Francie čeká nové protesty. Možná naruší letecké spojení s ČR

14.09.2016 22:02 | Zprávy

Život ve Francii naruší ve čtvrtek další demonstrace a stávky proti vládní reformě zákoníku práce, která podle odborů znevýhodňuje zaměstnance ve prospěch zaměstnavatelů. Akce se dotkne i leteckého spojení mezi Francií a Českem: na této trase byly pro čtvrtek zrušeny dva spoje, píše ČTK.

Francie čeká nové protesty. Možná naruší letecké spojení s ČR
Foto: Hans Štembera
Popisek: Letadlo, ilustrační foto

Půjde o čtrnácté podobné protesty Francouzů od března, které mnohdy provázelo i pouliční násilí. Socialistická vláda příslušný zákon přesto v červenci definitivně prosadila v parlamentu. Od reformy si kabinet slibuje snížení přetrvávající míry nezaměstnanosti kolem deseti procent. Nový protest má podpořit záměr odborů omezit uplatnění reformy v podnicích a pomocí justice.

Správa civilního letectva ve Francii DGAC vyzvala letiště Charlese de Gaulla, Orly a Beauvais v oblasti Paříže, aby raději zrušily 15 procent plánovaných čtvrtečních letů. Například společnost Air France ale počítá jen s malým narušením svého letového řádu. Přesto spolu s DGAC vyzvala cestující, aby se o konkrétní situaci informovali před cestou na letiště.

Informovat se předem o svých čtvrtečních letech do Francie doporučila dnes lidem i Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Rovněž doporučila cestujícím, aby se na letiště v Paříži dostavili s předstihem a ponechali si časovou rezervu pro cestu na letiště veřejnou dopravou, která by mohla být narušena. Podle informací společnosti Letiště Praha byl zrušen jeden přílet a jeden odlet na lince mezi jihofrancouzským městem Toulouse a Prahou.

Stávky se podle agentury AFP mají projevit hlavně v dopravě, ale očekává se, že narušení spojů na železnici, v letectví i městské hromadné dopravě nebude velké. Pro odbory bude ovšem důležité, kolik lidí bude na jejich výzvu demonstrovat v ulicích Paříže a dalších měst. Zatímco začátkem roku se jim dařilo mobilizovat statisíce občanů, při posledním protestním dni 5. července to bylo 30 000.

V čele protestů je nejvýznamnější odborový svaz CGT. Druhá nejmocnější odborová ústředna CFDT ale nakonec zákon podpořila a dokonce vyzvala vládu k jeho rychlému uplatnění.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na Zemana fronta až před sněmovnu. Smích, když došlo na Fialu

12:41 Na Zemana fronta až před sněmovnu. Smích, když došlo na Fialu

Davy lidí čekající na podpis, restaurace praskající ve švech a dlouhá fronta sahající až do ulice př…