„Velká Británie byla vždy tak trochu jiným členem EU, protože se vždy víc dívala do mimoevropského světa. EU teď bude chudší, bude menší a navíc ztrácí takového toho advokáta, který často o EU hovořil s vnějším světem,“ podotkl Hnízdo.
Podle něj se už dnes najde řada Evropanů, kteří budou mít pocit, že s odchodem Velké Británie z EU v Unii něco chybí. „Současně však především Francie vidí v odchodu Velké Británie šanci na posílení vlastních pozic. Německo se spíš bojí, aby Brexit nepokračoval v dalších zemích,“ soudí Hnízdo.
Nikdo nepočítal s tím, že vystoupí celá země
Podle Hnízda bude třeba tak či tak zachovat spolupráci Velké Británie a EU v bezpečnostních otázkách. „Myslím, že ta bezpečnost Velké Británie je natolik důležitá, že Británie nebude chtít oslabit spolupráci s EU v této otázce,“ podotkl host. Totéž ale platí i pro EU. Především v bezpečnostní oblasti by se neměla od Velké Británie odstříhávat.
Nesmíme zapomínat na to, že jak EU, tak ani Velká Británie není tak úplně jednotná. EU sice deklarovala na jednáních v Římě jednotu, ale otázka je, jak to pak bude v praxi. Britské království také není jednotné. Stačí se podívat na separatistické snahy Skotska. „Navíc je tam otázka komplikovaných vztahů s Irskem,“ připomněl Hnízdo.
„Ale nikdo nepočítal s tím, že z EU vystoupí celá jedna země. V minulosti se stalo, že EU opustila některá území,“ podotkl host s poukazem na to, že evropský ekonomický prostor opustilo kupříkladu Alžírsko, když vyhlásilo nezávislost na Francii. „Ale celá země nevystoupila. Myslím, že s tím ani nikdo nepočítal,“ podotkl Hnízdo.
Já jsem optimista
„Po 44 letech členství Velké Británie v EU teď dochází k rozvodu a je na nás, jak si tento rozvod dohodneme. Britové by chtěli zachovat volný pohyb služeb, ale otázka je, jak toho docílit, když odmítá volný pohyb osob. Ona žádná země ještě nevystoupila z volného trhu, takže je to novum,“ opakoval v obměnách politolog.
EU a Velká Británie jsou spolu tolik propojené, že podle Hnízda nakonec k nějaké rozumné dohodě obě strany dojdou. „Deutsche Bank má svoji centrálu v Londýně,“ podotkl Hnízdo. „Já jsem optimista. Obě strany vědí, že budou muset ustupovat... Není dobré vyhrožovat Velké Británii, že ji to bude bolet. Ona Velká Británie odchází z EU, nikoli z Evropy. My jsme Evropané a měli bychom se spolu umět domluvit.“
„A co vám je nejvíc líto na odchodu Velké Británie z EU?“ ptala se v závěru moderátorka. „Všechno. Všechno, protože Británie je důležitá evropská země,“ uzavřel politolog.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp