Francouzi a vztah k EU: Na ČT překvapivá slova

02.05.2024 8:25 | Monitoring

Dvacet let je Česko součástí EU. Jsme v jistých ohledech větší Západ než Francie, uvedl někdejší student ve Francii, zaměstnanec francouzské i české státní správy a bývalý poradce v Evropském parlamentu Vít Olmer mladší. Připustil, že bruselský diktát existuje a vnímají jej i Francouzi. Kritizoval, že v Bruselu chybí větší aktivita politické garnitury, která nemá tah na branku. Kritizoval také českou státní správu, že je někdy papežštější než papež, protože přetváří evropskou normu, aby byla tvrdší.

Francouzi a vztah k EU: Na ČT překvapivá slova
Foto: ČT24
Popisek: Vít Olmer mladší

Vít Olmer mladší žije v současnosti ve Francii, kde studoval a působil také ve francouzském parlamentu ve výboru pro zahraniční záležitosti, zkušenosti má i z francouzského ministerstva práce.   

Nabídl proto srovnání, kdy tvrdil, že Česko je po dvaceti letech v EU dokonce větší Západ než Francie. „Když se člověk podívá do Francie, jsou zde čtvrtě, kde je velká chudoba, studenti mají problémy s bydlením, ceny bytů jsou zde vysoké. Pokud nemáte dostatečný plat, musíte jít bydlet na periférii, kde hromadná doprava nevypadá úplně dobře. Kdybych to porovnal, my jsme dokonce v něčem větší Západ než Francie,“ řekl v pořadu Interview ČT24 Olmer, současný poradce pro evropské záležitosti.

Kým jsme naopak pro Francii a Belgii? „Myslím, že nás berou jako součást Evropské unie. Samozřejmě nás trochu propojují s Ruskem. Neznají specifika střední Evropy. To je vidět v otázce o Ukrajině, část francouzské populace říká, že Rusko má mít vliv ve svém prostoru a nemáme jim říkat, co tam má dělat, a do tohoto prostoru spadá pro některé z nich i Česká republika,“ zmínil.

V Česku zaznívají názory, že jsme vstupem do Evropské unie přišli o suverenitu a Brusel nám diktuje. I Francouzi podle Olmera vidí, že jim Evropa diktuje, třeba v rámci migrace. „Francouzi to berou tak, že jim Evropská unie nějakým způsobem nutí migraci a bere jim suverenitu v tom, aby si chránili své hranice,“ poukázal Olmer s tím, že Francouzům se nelíbí ani nátlak EU, aby zprivatizovali velké firmy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

S kým bysme měli vést válku?

Když se tak připravujeme na válku a chcete posílit rozpočet na obranu, proti komu myslíte, že bude válka vedena? Rusko proti všem? Ač je podle mě Putin šílenec, podle mě vzhledem k tomu, že jaké má problémy na Ukrajině, nemyslím, že by útočil na někoho dalšího, navíc třeba my. Jsme přeci v NATO, a t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Občanská společnost“ byla největší lží od roku 1989. Okamura, Macinka i Vidlák na jednom pódiu

19:32 „Občanská společnost“ byla největší lží od roku 1989. Okamura, Macinka i Vidlák na jednom pódiu

„Nejvíc kope chcípající kobyla!“ Těmito slovy popsal Tomio Okamura stávající český politický režim, …