Havel jako tatíčkovská ikona v nepovedeném absurdním dramatu, píše Romea

28.12.2011 19:58 | Zprávy

Františku Kostlánovi z organizace ROMEA se nelíbil státní pohřeb exprezidenta Václava Havla. Prý celá ta pompézní událost nebyla pro dramatika a bývalého československého a českého prezidenta vhodná, naopak se podle něj na pohřbu chtěli zviditelnit jiní.

Havel jako tatíčkovská ikona v nepovedeném absurdním dramatu, píše Romea
Foto: Martin Kovář
Popisek: Poslední rozloučení s Václavem Havlem zádušní mší ve svatém Vítu

Kostlán v tomto smyslu ostře kritizuje prezidenta Václava Klause, který na Havlově pohřbu hovořil a "pokrytecky vychvaloval veškeré hodnoty, které Václav Havel symbolizuje, jakožto někdo, kdo je celým svým postojem proti nim". "Na pohřebních akcích řečnil Klaus víckrát. Mohl se konečně u nás i venku zviditelnit „pozitivně“ (na Havlových tématech) a zároveň si připravovat „pohřeb se slávou“ pro sebe. Když už byla obnovena masarykovská pohřební tradice, tak z toho lze těžko vyjmout někoho, kdo si na Pražském hradě momentálně hraje na českého prezidenta," píše Kostlán na webu romea.cz.

Pohřeb byl podle něj navíc velmi přehnaný, okázalý, pompézní a nevkusný. "Státní nevkus vrcholil během piety u sv. Víta. Namísto Šarkózyho tam přikuloval Sarkozy, ten, který vyhání Romy z Francie. A církevní slovo zde vedl muž, který je názorově shodný s hlavním celebrantem Klausem (neboť pro něj bylo toto představení přichystáno)," tvrdí Kostlán.

Dále cituje Havlova přítele Petra Uhla a jeho rozhovor v deníku Právo, kdy Uhl mimo jiné řekl: "Havel skutečně připomíná Masaryka, jak se nyní často říká a píše. V těchto dnech ho ale připomíná i předstíraný smutek. Oba byli za svého života málokterými občany pochopeni. Když si politická elita neví s politikem rady, udělá z něho v den jeho smrti tatíčkovskou ikonu a vymyslí divadlo se šestispřežím a dělovou lafetou.“

Zbytečně se z něj udělala modla

Z Havla se podle Kostlána zbytečně udělala nedotknutelná modla. "Dokonce i ti z mediálních člověků, kteří před tím na Václava Havla kydali špínu, kde jen mohli, se nyní předháněli, kdo více, déle a podlézavěji zahraje na prohavlovskou strunu, kdo vícekrát o něm bude hovořit jako o neomylném polobohu, kdo častěji mu vypucuje obuv na poslední cestu," podotýká autor.

"Václav Havel by nenapsal tak absurdní drama, v němž mu bylo dáno hrát hlavní roli. Polední odcházení se mu však, nikoli jeho vinou, nepovedlo. Vedle úcty, upřímného loučení a slz nikoli krokodýlích, musel podstoupit i velké množství pokrytectví a licoměrnosti. Příliš mnoho lidí se po jeho rakvi chtělo vyšplhat na výsluní či na jeho skonu nějak vydělat."

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mohli jste v klidu topit do roku 2049. Fiala řekl ne. Zdražení odhaleno

6:31 Mohli jste v klidu topit do roku 2049. Fiala řekl ne. Zdražení odhaleno

Pokud bychom měli vládu, která hájí zájmy občanů, a ne zájmy cizí, už bychom měli energetickou polit…