Havlův bratr: Volí lidé, kteří poslouchají Český rozhlas. Ale i ti, kteří na to kašlou a volí podle billboardů

23.10.2019 10:35 | Zprávy

Do studia k Barboře Tachecí zavítal bratr prezidenta Havla Ivan Havel. Výročí listopadu 1989 ho prý nechává chladným. Zkritizoval Babiše, že se neporadil o tom, co znamená státní pohřeb. A prohodil i pár slov o smyslu a podstatě demokracie. Dnešní svět se podle něj mění příliš rychle.

Havlův bratr: Volí lidé, kteří poslouchají Český rozhlas. Ale i ti, kteří na to kašlou a volí podle billboardů
Foto: Repro Youtube
Popisek: Odborník na umělou inteligenci a bratr Václava Havla, Ivan Havel

Výročí listopadu 1989 s Ivanem Havlem prý moc nedělá, protože je k nim obecně emociálně chladný. „Na jedné straně vím, že je důležité připomínat si významné věci, které se udály, ale zrovna ta posedlost čísly, lidstvo si vymyslelo letopočty náhodně, je to trochu libovolné,“ řekl Ivan Havel. Ale dodal, že se události někdy připomenout musí. Na výročí prý bude v Bratislavě, kde podle něho bude lepší atmosféra než v Čechách. „Ta situace s nejvyššími kruhy v politice je taková... nevábná,“ vysvětlil. Když Andrej Babiš prohlásil, že Karel Gott bude mít státní pohřeb, tak místo toho, aby mu lidé řekli: „Neplácej a poraď se, co to je,“ tak začali možnost opatrně analyzovat, tvrdil Havel. Jako svůj politický vzor označil Winstona Churchilla.

Tachecí dodala, že skepse z demokracie v západním světě je všeobecně známa, ale Havel mínil, že když se řekne demokracie, tak každý míní něco jiného. Demokracie u nás je prý experiment, který se nemusí podařit. „Ohmatávání hranic demokracie,“ popsal český způsob. Demokracie prý není ideální způsob vládnutí, ale nikdo podle něj nebyl schopen říct v čem konkrétně.

Moderátorka zmínila, že Havel dříve řekl, že by nemělo být v demokracii všeobecné volební právo. Ten odvětil, že nemá návod, jak demokracii praktikovat jinak. Ale řekl: „Názory lidí mohou být podníceny mnoha různými věcmi. Některé seriózními, že lidé čtou noviny, poslouchají rádio Plus, jsou v obraze, a jiní lidi na to úplně kašlou. A teď najednou mají stejné právo volit; a teď je otázka, kterých je zrovna víc. Takže to je jeden z aspektů demokracie, který je možné zkoumat pouze experimentálně. A my jsme takový experiment.“ Stýskal si nad lidmi, kteří se nechají ovlivnit před volbami billboardy. Demokracie podle něj má vést k tomu, že do čela se dostanou „ti správní“, tedy inteligentní, vzdělaní, rozhodní, schopní a komunikativní.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nový trestný čin. Schneider udeřil: Pokud to prosazovala BIS, je bezpečnostním rizikem

20:42 Nový trestný čin. Schneider udeřil: Pokud to prosazovala BIS, je bezpečnostním rizikem

„Samozřejmě rozumím, že pro BIS by byl nejlepší severokorejský režim. Oni to vlastně vedou k tomu, t…