Česko před několika týdny zažilo doslova „sedačkovou kauzu“, kterou odstartovalo zjištění, že se dá v pobočkách IKEA v Polsku pořídit třímístná pohovka s lenoškou LANDSKRONA za ani ne v přepočtu 17 tisíc, zatímco u nás stojí přes 27 tisíc korun. Kdo tak uvedenou soupravu nakoupil za hranicemi, ten ušetřil více než 10 tisíc.
Podívali jsme se tedy, nakolik rozdílné ceny jsou v Česku oproti zemi, z níž IKEA pochází. Nežli však začneme cenové srovnání, je důležité o Švédsku, kde byla tato firma založena roku 1943, zmínit několik údajů. Země, z níž pochází nábytkářský řetězec IKEA, je sice třetí největší zemí Evropské unie, co se týče její rozlohy, počtem obyvatel jsou však Češi lehce před Švédy. Velký rozdíl pak panuje u mezd, jelikož průměrná mzda za rok 2021 ve Švédsku byla kolem 37 100 švédských korun, což je v přepočtu přes 76 500 korun českých. Očekávat by se tak tedy dalo, že budou vyšší i švédské ceny. Je tak tomu ovšem ve skutečnosti?
V „domovské“ zemi nábytkářského řetězce jsme navštívili hned dva obchodní domy – jeden ve Västeråsu, vzdáleného okolo stovky kilometrů od Stockholmu, a druhý ve městě Haparanda, nacházejícím se přímo na hranici s Finskem, což je také důvod dvojjazyčných popisků výrobků na fotografiích.
A teď už k věci. Začněme hlavním viníkem naštvání mnohých Čechů, kteří v uplynulých měsících vybavovali byt a o cenách v sousedním Polsku zjistili až v době, kdy již doma seděli na novém gauči – ano, opět jsme se podívali na sedací soupravu LANDSKRONA. Pokud patříte k uvedeným nešťastníkům, kteří si tuto pohovku s lenoškou zakoupili v Česku, raději následující odstavec přeskočte.
LANDSKRONA ani po oné kauze s dvojími cenami v Polsku a v Česku u nás nezlevnila a stále se prodává za 27 490 Kč.
Ve Švédsku se zcela totožná sedací souprava s lenoškou prodává za 9495 švédských korun, což je v přepočtu přibližně 19 600 korun českých. Levnější než v Polsku tedy není, ale stále oproti Česku ve Švédsku ušetříte kolem 8 tisíc korun, což není málo.
„Třeba se jedná o rozdíl jen u jednoho typu sedaček,“ namítnete. To je ovšem omyl. Hned naproti se v prodejně v Haperandě nachází trojmístná pohovka KIVIK za 5495 švédský korun (v přepočtu cca 11 350 Kč).
V Česku stejný KIVIK za 14 990 Kč.
A do třetice se podívejme na pětimístnou rohovou pohovku VIMLE s lenoškou. Tento obří kus nábytku ve Švédsku v prodejnách IKEA koupíte za 18 780 švédských korun, což je přibližně 38 770 korun našich.
Myslíte si, že dráž už se prodat nedá? Ale dá – ovšem nikoliv Švédům, ale českým zákazníkům. U nás se stejně velké pohovka dá koupit až za 48 980 korun. Rozdíl tedy přesahuje deset tisíc v neprospěch Česka.
Čeští zákazníci ale neplatí více jen při nákupu velkého nábytku, připlatí si i na drobných výrobcích. Desetikorunu po desetikoruně. Příkladem může být polštářek TURILL, který ve Švédsku nestojí ani 40 korun, zatímco u nás za něj dáte o zmiňovanou desetikorunu více.
Křeslo PELLO pak v Praze, Brně anebo Ostravě dostanete za 1 490 Kč, zatímco v některém ze švédských obchodních domů IKEA za přibližně 1 240 Kč (599 švédských korun).
Velice oblíbená je také komoda MALM, jež stojí v provedení se 3 zásuvkami 2 490 Kč. Ve Švédsku pak vyjde na 995 švédských korun, což dělá rozdíl po přepočtu téměř 440 korun v neprospěch českých nákupčích.
Podobný rozdíl čeká české zákazníky i u verze se 4 zásuvkami. Tam si Češi připlatí bez slevy rovnou přes pět set.
U zásuvkového dílu ALEX si v české pobočce IKEA také připlatíte v době, kdy se nekoná věrnostní akce, kolem 5 stovek.
A výjimkou není ani psací stolek MICKE, u nějž vytáhnete z peněženky o více než 660 korun více. Ve Švédsku stojí v přepočtu kolem 1 650 korun, v Česku 2 290 korun. Aktuálně je však u nás ve slevě, díky níž si členové věrnostního programu IKEA Family připlatí oproti Švédům „jen“ necelých čtvrt tisíce.
I za kombinovanou mikrovlnku s horkovzdušnou troubou SMAKSAK necháte o 1 500 korun více v českém obchodě. Jelikož je však nyní ve Švédsku zlevněná, rozdíl je již téměř 6 tisíc korun.
Proč si čeští zákazníci připlácejí? Mluvčí českých poboček IKEA Petr Šašek pro ParlamentníListy.cz uvedl, že má na tom podíl hned několik vlivů. „Maloobchodní organizace IKEA v jednotlivých zemích nakupují výrobky od společného dodavatele Inter IKEA a pak samy stanovují koncové ceny podle mnoha faktorů, které zohledňují lokální náklady a další vlivy v dané zemi. V koncových cenách se tak odrážejí např. lokální ceny energií, dopravy, inflace nebo měnový kurz, ale třeba také množství výrobků, které se na daném trhu prodá,“ uvedl, proč jsou ceny u nás rozdílné oproti těm v zahraničních pobočkách nábytkářské firmy IKEA.
Doplnil, že některé výrobky naopak můžeme sehnat levněji u nás, nežli v sousedním Polsku, které se lidem, nemajícím čas na výjezd do vzdálenějších zemí, nabízí pro příhraniční nákupy vůbec nejvíce. „Situace je různá trh od trhu a výrobek od výrobku. Některé výrobky jsou u nás naopak levnější než např. v Polsku - třeba oblíbené komody BRIMNES nebo SONGESAND či třeba psací stůl BESTA BURS,“ dodal mluvčí IKEA Česká republika s.r.o. Petr Šašek.
A závěrem se stavme ve švédské restauraci v IKEA, jelikož si při návštěvě tohoto řetězce lze jen těžko nedat tradiční švédské masové kuličky. Chuťově se příliš v obou zemích neliší. Přesto i zde rozdíl najdeme. Pokud si totiž dáte švédské masové kuličky ve Švédsku a ne v Praze, ušetříte kolem 30 korun za porci (v případě, že si dáte základní porci 8 kusů kuliček). V přepočtu totiž vyjde na přibližně stokorunu, zatímco v Česku za ní bez slevové akce zaplatíte 129 korun.
Ale abychom nekončili návštěvu švédské pobočky nábytkářského gigantu IKEA ve zcela negativním duchu pro české zákazníky, přesuneme se k nápojové sekci. Pokud je vám z předchozích fotografií smutno, utěšit vás může, že existuje i výrobek, za který si naopak značně oproti nám připlatí Švédi. Zlatavý mok z Českých Budějovic totiž hodinu jízdy od polárního kruhu v místní pobočce IKEA pořídíte za v přepočtu více než 142 českých korun. Alespoň něco se tak vyplatí více v prodejnách IKEA u nás. Otázkou však je, zdali je Budějovický Budvar důvodem, proč nakoupit nábytek v IKEA u nás, a ne v zahraničí. Za pivo si sice připlatíte, ale při vybavování bytu ušetříte desítky tisíc. A pokud se rozhodnete zajet pro nábytek do Švédska, zaplatí vám tento cenový rozdíl u některého nábytku nejen cestu, ale i zdejší dovolenou na pár dní…
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radek Kotas