V noci na pondělí v důsledku izraelského útoku zemřelo v táboře Meghazí a okolí přes 100 lidí. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu konstatoval, že vojáci židovského státu budou v tlaku na pásmo Gazy pokrčovat tak dlouho, dokud se nepodaří dosáhnout izraelských cílů.
Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus v pondělí na sociální síti X uvedl, že zaměstnanci Al-Aksá hlásili přibližně 100 obětí. Řekl, že tým WHO v zařízení slyšel „trýznivé zprávy sdílené zdravotníky a oběťmi utrpení způsobeného výbuchy“. „Jedno dítě přišlo při útoku na tábor o celou rodinu. Stejnou ztrátu utrpěla i zdravotní sestra v nemocnici, při útoku byla zabita celá její rodina,“ řekl Tedros. Na jeho slova upozornila americká zpravodajská stanice CNN.
Sean Casey, koordinátor záchranných lékařských týmů WHO, popsal ve videu zveřejněném Tedrosem, jak sleduje 9letého chlapce, jak umírá v důsledku poškození mozku, které utrpěl poté, co byl zraněn šrapnelem při výbuchu budovy. Casey řekl, že jediný způsob, jak nemocniční pracovníci v nemocnici Al-Aksá mohli pomoci, bylo podat mu sedativa, „aby zmírnili jeho utrpení, když umíral“, protože zařízení nemá kapacitu na léčbu složitých neurologických případů. Casey upozornil, že operační sály v Al-Aksá pracují 24 hodin denně, přesto lidé stále čekají hodiny a dokonce celé dny na ošetření.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka v Izraeli
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.