Jádro. Pro ČR strategická příležitost, určil Fiala. Čína už ji bohatě naplňuje

29.09.2023 21:08 | Monitoring

Doprava, energetická infrastruktura, jádro, lithium, čipy a trendy v informačních technologiích, to je podle premiéra Petra Fialy (ODS) šest konkrétních oblastí s potenciálem změnit Českou republiku. „Proto tam musí směřovat velká část strategických investic,“ uvedl Fiala. Podle platformy Statista je momentálně nejvíce rozestavěných jaderných elektráren v Číně a Indii.

Jádro. Pro ČR strategická příležitost, určil Fiala. Čína už ji bohatě naplňuje
Foto: Repro ČT
Popisek: Premiér Petr Fiala na konferenci Česko na křižovatce

Vize a strategii na dalších třicet let pro Českou republiku představil předseda vlády Petr Fiala (ODS) už 1. září na konferenci Česko na křižovatce. Fiala zmínil čtyři pilíře, na kterých má budoucnost České republiky stát.

Prvním z nich je stát se sebevědomou zemí schopnou prosazovat své zájmy. Druhým pilířem je štíhlý a efektivní stát. Třetím pilířem je vzdělávání a čtvrtým pilířem jsou strategické investice, které Česko musí podniknout k podpoře a dlouhodobému nastartování české ekonomiky.

V rámci čtvrtého pilíře vyjmenoval šest oblastí s velkým potenciálem pro Českou republiku. Do těchto oblastí by podle Fialy měly svou pozornost směřovat všechny následující vlády. „A to buď smazat nahromaděný dluh, anebo nasměřovat do budoucnosti maximum zdrojů. Vyrovnat dluh musíme za prvé dostavbou české dopravní infrastruktury a za druhé zásadním posílením české energetiky,“ uvedl Fiala.

„Strategickými příležitostmi, které nesmíme propásnout, jsou expanze jaderné energetiky, využití lithia pro podporu automobilového průmyslu, zapojení do evropského centra výroby polovodičů a orientace na nejnovější trendy, jako je třeba umělá inteligence,“ vyjmenoval Fiala čtyři klíčové strategické příležitosti pro Českou republiku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Kroutilová

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Občanská společnost“ byla největší lží od roku 1989. Okamura, Macinka i Vidlák na jednom pódiu

19:32 „Občanská společnost“ byla největší lží od roku 1989. Okamura, Macinka i Vidlák na jednom pódiu

„Nejvíc kope chcípající kobyla!“ Těmito slovy popsal Tomio Okamura stávající český politický režim, …