Jak se informace o žádosti Zemana k BIS dostala do Českého rozhlasu? Zdeněk Zbořil se dívá do zákulisí

05.12.2020 18:37 | Zprávy

Politolog Zdeněk Zbořil se vyjádřil ke sporu BIS a Hradu ve věci informací o ruských agentech působících v Česku. Konstatoval, že čeští občané jsou v této kauze ve velmi slabé pozici, protože nemohou rozlišit typy informací, které se k nim dostanou. Nemohou si být jisti, jestli je to informace pravdivá, lživá nebo také blbá. Zajímavé se mu zdá něco jiného.

Jak se informace o žádosti Zemana k BIS dostala do Českého rozhlasu? Zdeněk Zbořil se dívá do zákulisí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Český rozhlas přinesl informaci, že prezident Miloš Zeman žádá po BIS informace o ruských agentech působících v Česku. Odborníci z bezpečnostní komunity jako Andor Šándor nebo právníci jako Jan Kudrna z Univerzity Karlovy jsou toho názoru, že Zeman uvedené informace nemá požadovat, neboť mu zákon nedovoluje vstupovat do živých operací BIS.

„Taková žádost či úkol ze strany prezidenta je problematická z hlediska zákona o zpravodajských službách. Vedle vlády to je prezident (s vědomím vlády), kdo může zpravodajským službám ukládat úkoly. Tyto úkoly nicméně z hlediska zákona znamenají zadání zjistit určité informace v oboru působnosti té které služby. Informace o zdrojích, způsobu práce nebo osobách jednajících ve prospěch zpravodajské služby do této kategorie podle mého názoru nepatří,“ uvedl právník z Univerzity Karlovy Jan Kudrna v MF Dnes s tím, že tajné služby mají podávat informace příslušným kontrolním orgánům, ale ty jasně stanovuje zákon a prezident republiky, ať je jím kdokoliv, k nim nepatří.

Politolog Zdeněk Zbořil však vidí situaci jinak. Upozorňuje, že čeští občané jsou v této kauze ve vůbec nejslabší pozici.

„My jako občané jsme na tom nejhůř, protože když se k nám náhodou dostane nějaká informace, tak jednak to může být informace falešná, lživá, záměrně lživá, ale také pravdivá. Anebo také blbá. A to je nad lidské síly to rozlišit,“ upozornil Zbořil v rozhovoru pro server První zprávy.cz.

Zajímavější se mu jeví, jak se vlastně informace o prezidentově žádosti k BIS dostala do Českého rozhlasu.

U každé informace z oblasti tajných služeb je podle Zbořila třeba mít na paměti, že ji mohou vypustit v Rusku, v Číně, v Česku i v jakékoli jiné zemi lidé loajální k danému režimu, nebo lidé, kteří k němu loajální nejsou. A jak lidé z první skupiny, tak lidé ze skupiny druhé mohou vypustit část informace, informaci pravdivou, informaci lživou, mohou toho udělat opravdu hodně. A příslušníci tajných služeb jsou k tomu přímo vycvičeni.

„To zákulisí je nebezpečné právě proto, že má sílu a instrumenty, jak vypouštět informace a jak utajovat informace, které jsou vylhané nebo záměrně nepravdivé,“ upozornil Zbořil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ptali jsme se v regionu na vládu. Lidé utíkali, nebo zuřili. Ale objevil se i Fialův fanoušek

20:17 Ptali jsme se v regionu na vládu. Lidé utíkali, nebo zuřili. Ale objevil se i Fialův fanoušek

Pravda a láska v ústech některých hodně zhořkla a zagresivněla… Svoboda slova je dnes ohrožena a my …