Šance, že Mayová dohodu prosadí v parlamentu, se podle Sečky po svátcích mírně zvýšila. Premiérka udělala „řadu dobře míněných společenských aktivit, aby se jí podařilo zmírnit tábory, kde cítila největší odpor“. Velvyslanec se zmínil v této souvislosti o spolupráci s koaličním partnerem - severoirskou DUP. Mayová podle Sečky také dobře komunikovala s Evropskou výzkumnou skupinou (ERG), která sdružuje zastánce důsledného rozchodu Británie s EU a kterou vede Jacob Rees-Mogg, jeden z hlavních odpůrců premiérky a její dohody. „V uplynulých dvou měsících strávila Mayová v parlamentu 22 hodin a snažila se mu věnovat maximální péči,“ shrnul Sečka.
V polovině měsíce bude parlament hlasovat o brexitové dohodě po prosincovém odkladu. „Míra toho, co se stane v parlamentu, je poměrně veliká, nicméně se rýsují tři základní směry,“ poznamenal Sečka. Doplnil, že šance je u všech bodů zhruba třicetiprocentní.
Za první možnost Sečka označil schválení „nějaké podoby“ výstupové dohody. V tomto případě by premiérka podle něj musela přijít s něčím novým, aby přesvědčila váhavé konzervativce a část opozičních poslanců. Poznamenal, že v této otázce se vedou jednání napříč stranami a lobbing hraje větší roli než v minulosti.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp