„Okamžitě se do něj pustili rozzuření slovenští komentátoři, asi v tom smyslu, že Putin není nic jiného než mladší vydání ruského imperialismu,“ poznamenal Čarnogurský.
Původní text ZDE.
Čarnogurský si následně všímá rozšiřování NATO na východ, amerických základen kolem Ruska i migrační krize. „Evropa a velká americká města nikdy nebyla tak ohrožená jako nyní, to samé je asi možné říci o velkých městech evropské části Ruska,“ podotkl Čarnogurský, že situace se horší i vlivem přílivu migrantů do Evropy.
„Američané spustili nebo prohloubili války na Blízkém východě a uprchlíci před válkami nebo kvůli ekonomickému přežití se plaví do Evropy po milionech. Paradoxně uprchlíci ohrožují Evropu nejvíc,“ dodal a vrátil se ke slovům Putina ohledně Sovětského svazu.
„Mějme intelektuální odvahu a přiznejme si, že při existenci Sovětského svazu se nic takového nedělo a dost dobře ani nemohlo dít. Nejméně poslední dvě desetiletí studené války, čili existence Sovětského svazu, se nesla ve znamená diskusí a podepisování smluv o omezení zbrojení. Rovnováha sil obou bloků nedovolila na Blízkém východě velké změny. Nedovolila tam dlouhé občanské války. Toto vše padlo. Padlo, protože Spojené státy si začátkem 90. let řekly, že Sovětský svaz prohrál studenou válku a nemá si co stanovovat podmínky,“ všímá si Čarnogurský.
Podle jeho názoru se katastrofický vývoj, jehož jsme oběťmi, dal nazvat i jinak než rozpad Sovětského svazu. „Ale dal se nazvat i tak. Alternativních scénářů světového vývoje bylo na stole dost,“ uzavřel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef