Jednoduše máme na bezplatné zdravotnictví, ujišťoval u Jílkové ministr Němeček

07.02.2014 4:44 | Zprávy

Nová vláda se rozhodla zrušit zdravotní poplatky. Kde se však vezmou peníze, které poplatky dosud přinášely? Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka existují tři zdroje, přičemž ten hlavní bude státní rozpočet.

Jednoduše máme na bezplatné zdravotnictví, ujišťoval u Jílkové ministr Němeček
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michaela Jílková a její pořad Máte slovo

„Žijeme v demokracii, měli jsme demokratické volby a parlamentní většina, která z těch voleb vzešla, se rozhodla, že poplatky zavádět nebudeme,“ řekl v pořadu Máte slovo na ČT Svatopluk Němeček. Podle něj má Česká republika jednoduše na to, aby měla bezplatné zdravotnictví. „Nemocnice o ty peníze nepřijdou, ten systém bude posílen ze státního rozpočtu,“ dodal ministr.

Podle něj existují tři hlavní zdroje, odkud vláda poplatky nahradí. Zaprvé zmíněný rozpočet. „Druhý zdroj je, že bude sníženo DPH na léky,“ vyjmenovával. A zatřetí se ministerstvo bude snažit i ve spolupráci s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) snížit ceny léků.

Jenže jak připomněl profesor Pavel Klener, to vše je sice hezké, jak ovšem dostane Němeček skutečně peníze z rozpočtu? To přece záleží na ministrovi financí Andreji Babišovi. „To není o ministrovi financí, to je o vládě a vláda říká jasně: Kompenzace poplatků bude z rozpočtu,“ ujišťoval Němeček.

Odpůrci poplatků si totiž ve studiu stěžovali, že mnoho lidí na to jednoduše nemá peníze. Jak řekl například Petr Fiala z Asociace českých a moravských nemocnic, jeho šedesát korun za pobyt v nemocnici nezabije. Ale spoustě jiných lidí potom chybí. Když moderátorka Michaela Jílková pro příklad uvedla, že operace kloubu stojí nad 150 tisíc korun, takže takto nemocný člověk si poplatky operaci nezaplatí, řekla žena z publika: „Je to nákladné, ale jsou lidi, kteří pracují celý život, aby se k takovým penězům dopracovali.“

Co se pak týče poplatků za pobyt v nemocnici, zde ministr zdravotnictví upozornil na to, že lidé tu platí za „ubytování“ či jídlo, ale pořád musí doma platit energie a vodu, jako by tam stále bydleli. „My se domníváme, že by se peníze neměly brát u nemocných lidí, kteří mají už tak výdaje,“ vysvětloval filosofii rušení poplatků. „Je to o solidaritě.“

Daně se kvůli poplatkům nezvýší

Nato se však muž v publiku zeptal, zda to tedy znamená, že se budou zvyšovat daně. „Nemyslím si, že je potřeba kvůli tomu zvýšit daně,“ odvětil ministr. „Jsme přesvědčeni, že tento prostor je tam už teď,“ dodal.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Rozhodnou zbraně.“ Dugin, Mearsheimer a zlý konec Ukrajiny

20:15 „Rozhodnou zbraně.“ Dugin, Mearsheimer a zlý konec Ukrajiny

„Nebudou to mírová jednání, ale zbraně budou tím, co rozhodne,“ prohlásil, jak vidí ukončení konflik…