Jednota EU je fuč. Španělsko, Řecko a Portugalsko řeklo k šetření plynem „NE“

22.07.2022 11:15 | Zprávy

Evropská unie má být společenstvím zemí, které se mimo jiné mohou spolehnout na vzájemnou solidaritu. Ale jak se zdá, v případě energetiky to tak úplně neplatí. Česko, které dosud bylo stoprocentně závislé na dodávkách zemního plynu z Ruska, se podle názoru premiér Petra Fialy (ODS) může opřít i o případnou pomoc dalších členských států. Jenže ze Španělka, z Portugalska či z Řecka teď zaznívá, že žádná solidarita nebude.

Jednota EU je fuč. Španělsko, Řecko a Portugalsko řeklo k šetření plynem „NE“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Plynový sporák, ilustrační foto

Evropská komise připravila mechanismus, podle něhož by se v případě akutního nedostatku zemního plynu v jedné zemi dalo spolehnout na dodávky z ostatních členských států EU. Mechanismus však předpokládá, že všechny členské země budou plynem šetřit a ponechají si stanou kupříkladu 15 procent běžné spotřeby, aby se v případě úplného zastavení dodávek plynu z Ruska, mohly o část ušetřeného plynu podělit.

Jenže ze strany španělské i portugalské vlády už zaznělo, že se o plyn dělit nebudou, protože nezvládnou ušetřit 15 procent své standardní spotřeby plynu. Obě země z Ruska odebírají naprosté minimum plynu. Zemní plyn odebírají především z USA a z Afriky. A tvrdí, že nemají moc možností, jak se o tento svůj plyn podělit se zbytkem EU, protože k tomu neexistuje patřičná rozvětvená infrastruktura.

„Budeme bránit evropské hodnoty, ale nepřijmeme oběť v souvislosti s problémem, ke kterému nám ani nebylo dovoleno vyjádřit svůj názor,“ řekla španělská ministryně pro ekologickou transformaci Teresa Riberaová s tím, že by nikomu nepomohlo, kdyby se průmysl na Pyrenejském poloostrově omezoval, ale nakonec by ušetřený plyn nebyl využit ani jinde v EU.

„Bez ohledu na to, co se stane, španělské rodiny nebudou trpět výpadky plynu nebo elektřiny do svých domovů,“ řekla.

Portugalský tajemník pro životní prostředí a energetiku João Galamba uvedl, že navrhované opatření je „neudržitelné“ a „nepřiměřené“. „Celá logika přídělového systému předpokládá propojené (evropské distribuční plynové) systémy, ale zdá se, že na to Evropská komise zapomněla,“ řekl portugalskému listu Publico.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

koalice-opozice

Nejen vy, ale dost vašich kolegů kritizuje to, jak koalice přistupuje k vašim návrhům jako opozice. Upřímně, myslíte, že vy jste byli lepší, když jste vládli? Já mám dojem, že byste se celkově měli všichni zamyslet a začít víc spolupracovat. Jasně, jste soupeři, ale nemělo by jít v prvé řadě o blaho...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

30 let nás vyžírají. Konec eldoráda. Plán Ilony Švihlíkové, aby Čechy už nebrali na hůl

14:02 30 let nás vyžírají. Konec eldoráda. Plán Ilony Švihlíkové, aby Čechy už nebrali na hůl

„Tak se seberte a běžte,“ řekla by ekonomka Ilona Švihlíková zahraničním firmám, kdyby hrozily tím, …